VRAH SLOVÁKOV POĽSKÝM NÁRODNÝM HRDINOM?

Žijeme v divnom svete: čierne sa stáva bielym, osloboditelia nás neoslobodili, vrahom sa stavajú pomníky, zvrátenosti sa stávajú normou, sú chránené ba propagované, pravda je iba to, čo je zhora dané, iné názory sa netolerujú, za nesprávne postoje sú profesori uvoľňovaní z funkcií, história sa nedopĺňa, ona sa prepisuje, kriví na základe pokynov nových ideológov.

Foto ARCHÍV
Dátum 05.04.2023

Správa, že Narodowy Bank Polski dal vyraziť striebornú pamätnú mincu (10 zlotých) s podobizňou Józefa Kuraša, zvaného Ogieň a nápisom „Konali správne“, mi vyrazila dych, a nielen to. Nie je to prvý pokus zmeniť tvár vraha Slovákov, Židov, Rusínov i Poliakov na severnom Spiši, Orave a na Podhalí. V Zakopanom už pár rokov stojí na čestnom mieste jeho pomník. Na odhalení sa zúčastnil vtedajší prezident L. Kaczyński...

Žijeme v divnom svete: čierne sa stáva bielym, osloboditelia nás neoslobodili, vrahom sa stavajú pomníky, zvrátenosti sa stávajú normou, sú chránené ba propagované, pravda je iba to, čo je zhora dané, iné názory sa netolerujú, za nesprávne postoje sú profesori uvoľňovaní z funkcií, história sa nedopĺňa, ona sa prepisuje, kriví na základe pokynov nových ideológov.

Množstvo obetí

S menom Józefa Kuraša – Ognia som sa stretol pred pol storočím ako polonista v poľskej literatúre faktu. Neskôr veľmi dôverne pri výskume slovenského jazyka na Spiši v Poľsku. Poznal som osobne potomkov jeho obetí, bol som pri ich hroboch. Počul som výpovede pamätníkov o jeho zverstvách a zverstvách jeho bandy, ktoré páchal na nevinných civilných obyvateľoch spišských dedín a ktoré zdokumentovali poľské orgány. Prepadnutia, krádeže, rabovania, mučenia, vyhrážky, zasielanie rozsudkov smrti, znásilnenia, únosy a vraždy.

Krajan Michal Kužeľ z Nedice spomínal, ako v roku 1946 prišli k nim o deviatej večer domov členovia bandy Ognia a začali rabovať. Vzali im kravy, ovce, a čo bolo najhoršie, odviedli ich otca, ktorý sa už nikdy nevrátil. Rodina ho dlho hľadala po okolitých lesoch. Chceli ho nájsť a dôstojne pochovať. Až v roku 1947 im prišli ľudia povedať, kde sa našli otcove pozostatky. Tá istá skupina odviedla aj učiteľa z Kacvína, Poliaka.

Ogieň bojoval v rokoch 1945 – 1947 proti komunizmu, o ktorom v tomto katolíckom regióne nikto vtedy nevedel, a samozrejme, že sa k nemu nehlásil. Naši krajania boli obeťami len preto, lebo sa hlásili za Slovákov. Pre slovenskú národnosť bol bandou Józefa Kuraša zavraždený aj Pavol Bizub z obce Tribš, ktorý počas druhej svetovej vojny pôsobil ako kuriér a previedol cez hranicu okrem iných manželku i dcéru exilového poľského premiéra Władysława Sikorskiego.

PhDr. Marián Servátka, CSc. - je polonista, prednášal slovenskú filológiu na Jagelovskej univerzite v Krakove a na Sliezskej univerzite v Katoviciach. V minulosti robil výskum slovenského jazyka na Spiši v Poľsku. Po vzniku 2. Slovenskej republiky bol prvým veľvyslancom v Poľsku a v Litve. Neskôr bol vymenovaný za veľvyslanca SR pri Svätej stolici a Zvrchovanom ráde maltézskych rytierov. Diplomatickú kariéru ukončil ako veľvyslanec v Bieloruskej republike.

Žiadosť o odškodnenie

Uvádza sa to vo vyhlásení Spolku Slovákov v Poľsku, ktorý podpísal jeho generálny tajomník, doktor Ľudomír Molitoris. Naši krajania v Poľsku týmto protestujú proti vydaniu uvedenej mince. Predsedu Poľskej národnej banky A. Glapińského žiadajú, aby banka stiahla mince z obehu a aby Narodowy Bank Polski založil špeciálny fond, ktorý by slúžil na odškodnenie obetí Ognia.

Židovská obec v Poľsku uverejnila v Gazecie Wyborczej otvorený list, ktorý podpísalo 30 poľských židovských intelektuálov, vo veci emisie mince NBP s portrétom J. Kuraša. Uvádzajú v ňom výpoveď zástupcu Ognia J. Batkiewicza o jednom zločine. Na jeho povel členovia bandy vystrieľali všetkých prítomných Židov, v tom ženy i deti. Tisíce Poliakov konali počas vojny správne, ale J. Kuraš – Ogieň k nim nepatrí, uvádza sa v liste.

Nezachytil som reakciu Generálneho konzulátu SR v Krakove, Veľvyslanectva SR v PR k tejto kauze. Nenašiel som to na stránke našej ambasády. Možno reagovali a v mene SR vyjadrili poľutovanie v súvislosti s uvedenou emisiou mince s podobizňou vraha našich krajanov v Poľsku a žiadali jej stiahnutie.  Nerobím si však ilúzie.

Je smutné, že sa nevieme postaviť za historickú pravdu. Politici sa klaňajú pri hroboch obetí, teatrálne upravia stuhy na vencoch, ale ak niekto z katov obetí robí hrdinov, to oficiálne premlčíme, lebo. A pravda plače osamotená pri hroboch obetí.

Hľadá sa dievčatko, ktoré zakričí, že kráľ je nahý.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.