VRAŽDIL ČLEN IS

Teroristické útoky sú v západnej Európe takmer na dennom poriadku

Foto TASR/AP
Dátum 02.10.2017

MARSEILLE 2. októbra (TASR/Extra plus) - Teroristická skupina Islamský štát sa prihlásila k zodpovednosti za útok nožom, pri ktorom páchateľ zabil v nedeľu dve ženy pred hlavnou železničnou stanicou v juhofrancúzskom meste Marseille. Útočník bol "vojakom" IS, citovala z vyhlásenia agentúry Amák, propagandistického média Islamského štátu, organizácia Site Intelligence Group, ktorá sa zameriava na skúmanie džihádistickej propagandy.

Muž s nožom zabil popoludní v Marseille dve ženy pred tým, ako ho zastrelili hliadkujúci vojaci. Podľa svedkov útočník kričal po arabsky "Alláhu akbar!" (Boh je veľký). Francúzsky minister vnútra Gérard Collomb po návšteve miesta činu povedal, že vyšetrovatelia skúmajú, či útok súvisí s terorizmom, čo však podľa jeho slov zatiaľ potvrdiť ani vyvrátiť nemôžu. Vyšetrovanie prevzala parížska prokuratúra, ktorá má na starosti prípady teroristických činov v celom Francúzsku. Minister Collomb tiež informoval, že miestna polícia má videozábery, podľa ktorých muž napadol jednu ženu a utiekol, no následne sa vrátil a zaútočil na druhú ženu. To isté video zachytáva, ako útočník beží smerom k vojakom, ktorí dorazili na stanicu Saint Charles. Vojaci ho zastrelili a obe ženy podľahli zraneniam, dodal Collomb. Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo vyhlásení uviedol, že ho "barbarský" útok hlboko rozhorčil. Vyzdvihol tiež zasahujúcich vojakov, ktorí podľa neho reagovali "s chladnou hlavou a efektívne".

Francúzski vojaci hliadkujú v rámci protiteroristickej operácie Sentinelle v uliciach miest a na rušných verejných priestranstvách v krajine už dva a pol roka v súvislosti so sériou teroristických útokov, ktoré si od januára 2015 vyžiadali 240 mŕtvych. Denník Sud-Ouest pripomenul, že nedeľnajší útok sa stal v predvečer začiatku procesu s bratom Mohameda Meraha, ktorý v marci 2012 v mene džihádu zavraždil na rôznych miestach vo Francúzsku siedmich ľudí - troch vojakov francúzskej armády, rabína, jeho dvoch synov vo veku štyri a päť rokov a osemročné dievča.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.