VÝBUCHY SÚ VO ŠVÉDSKU BEŽNÉ

Ohniskami prisťahovaleckej kriminality sú Štokholm a Malmö

Foto archív
Dátum 10.11.2019

ŠTOKHOLM 10. novembra (HSP/TASR/Extra plus) - Pätnásťročný chlapec zomrel a ďalší tínedžer sa nachádza v kritickom stave po streľbe, ku ktorej došlo v sobotu neskoro večer na rušnom námestí v meste Malmö na juhu Švédska. Ako v nedeľu oznámila polícia v Malmö, zabitý chlapec bol jednou z dvoch osôb zasiahnutých pri streľbe, ktorú spustili neznámi útočníci na pizzeriu v sobotu o 21.00 hodine. Svedkovia videli útočníkov utekať z miesta činu na bicykloch, informovala ďalej agentúra AP. Streľba sa odohrala len niekoľko minút po výbuchu v inej štvrti Malmö, kde explodovala nálož umiestnená pod autom, ktorá zničila toto vozidlo a poškodila ďalšie.

Malmö, tretie najväčšie švédske mesto, zažilo v uplynulých niekoľkých rokoch viacero explózií a strelieb. Tieto prípady boli spojené prevažne s organizovaným zločinom a spormi medzi kriminálnymi gangmi.Výbuchy sú dnes vo Švédsku normálne a štátna televízia ich kryje. Radšej vedie diskusie o tom, či niekto nazýva ženu „ženou“ alebo skôr „ženským telom“.

V roku 2018 bolo vo Švédsku nahlásených 160 bombových útokov a 45 smrteľných strelieb. Od januára do júna 2019 už došlo k viac než stovke útokov. Ohniskom kriminality sú mestá Štokholm a Malmö. V niekoľkých štvrtiach Štokholmu došlo súčasne k simultánnym útokom. V júni zničili granátové útoky v univerzitnom meste Linköping dve obytné budovy a vyše 250 bytov. Len v hlavnom meste je aktívnych okolo 50 zločineckých bánd s približným počtom 1 500 členov. Do augusta tohto roku sa uskutočnilo 58 strelieb, veľa z toho s automatickými zbraňami. Médiá informovali, že okolo 40 percent členov gangov sa narodilo v zahraničí a viac ako 80 percent má zahraničných rodičov. Krajiny pôvodu sú Irak, Bosna a Hercegovina, Libanon, Sýria a Turecko. Niektorí členovia gangov začali trestnú činnosť už vo veku 10 rokov.

Malmö sa tiež nedá zahanbiť: od roku 2015 bolo pri 30 rôznych incidentoch zabitých 32 ľudí. Rodičia väčšinou mladistvých páchateľov pochádzali zo Stredného východu a Afriky. Mnohí z rodičov boli tiež páchateľmi.

Teroristické gangy pôsobia najmä v sociálne slabších prisťahovaleckých štvrtiach. Majú typické klanové štruktúry. Ich metódou je zastrašovanie a násilie. Postupne rozširujú svoju moc a územné nároky. Svedkovia sú ohrozovaní, a aj bežný občan sa musí riadiť klanovými zákonmi. Švédsko je jednou z krajín s najvyššou gangovou kriminalitou v dnešnej západnej Európe. V žiadnej vyspelej krajine sveta, ktorá sa nenachádza vo vojne, nie je toľko bombových útokov ako v Švédsku.

V septembri bola pri bombovom útoku v univerzitnom meste Lund vážne zranená študentka. Niekoľko týždňov predtým bola mladá lekárka s dieťaťom na rukách otvorene na ulici surovo popravená strelou do hlavy. Aj keď jej dieťa zranené nebolo, Švédsko bolo v šoku. Útok bol údajne určený ako výstraha jej priateľovi, ktorý sa pohyboval  gangsterskom prostredí.

Minister spravodlivosti vyhlásil, že štát bude prenasledovať vrahov „až na koniec sveta“. Ako často, boli to len prázdne slová. Polícia situáciu nezvláda a vyšetrovanie pokračuje pomaly . O niekoľko dní neskôr došlo k ďalšej vražde: mladá žena bola zastrelená v jej štokholmskom byte automatickou zbraňou. Útok bol pravdepodobne určený jej manželovi. S vraždou súvisela aj ďalšia prestrelka, pri ktorej zomrel sused a nevinný taxikár. Okoloidúci študent dostal do oka guľku a je teraz takmer slepý.

Švédska vláda chce teraz proti teroru bojovať okrem iného zlepšením zákonov o odpočúvaní telefónnych hovoroch, príkazoch na bytové prehliadky a sledovaní verejných priestranstiev. Ako nakoniec zlepšenie zákona v praxi dopadne je otázne. Tá istá vláda sa pokúsila koncom minulého roka o „amnestiu pre výbušniny“ – našťastie neúspešne. Každý, kto by sa dobrovoľne vzdal svojho arzenálu výbušnín, nemal byť potrestaný.

V každom prípade je násilie švédskych gangov úzko spojené s prisťahovalectvom a neúspešnou integráciou utečencov. Avšak tí, ktorí na tento problém poukazujú, sa označovaní ako manipulátori, ktorí popierajú bezpečnosť štátu.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.