VYHOSTENIE RUSKÝCH DIPLOMATOV

Podľa Vladimira Putina ide o provokáciu, ktorej cieľom je ďalšie podkopanie vzájomných vzťahov

Foto TASR/AP
Dátum 02.01.2017

WASHINGTON 2. januára (TASR/Extra plus) - Americké ministerstvo zahraničných vecí v nedeľu potvrdilo, že zo Spojených štátov odišlo 35 ruských diplomatov, ktorých na základe rozhodnutia vlády prezidenta Baracka Obamu vypovedali z USA. Podľa oznámenia diplomati odcestovali z krajiny spolu s rodinnými príslušníkmi.

Veľvyslanectvo Ruska i ruské médiá predtým uviedli, že lietadlo s ruskými diplomatmi odletelo v nedeľu z Washingtonu do Moskvy.

Obama vo štvrtok nariadil vypovedanie 35 diplomatov a ich rodinných príslušníkov. Uvalil tiež sankcie na deväť ruských inštitúcií, podnikov a jednotlivcov, vrátane vojenskej rozviedky GRU a civilnej tajnej služby FSB, a zakázal zvyšným ruským diplomatom prístup k dvom objektom v New Yorku a vo Washingtone. Zdôvodnil to ich zasahovaním do priebehu prezidentských volieb a vyvíjaním nátlaku na amerických diplomatov pôsobiacich v Rusku.

Rusko malo na návrh šéfa svojej diplomacie Sergeja Lavrova recipročne vyhostiť 35 amerických diplomatov - 31 pôsobiacich na veľvyslanectve Moskve a štyroch pracujúcich na konzuláte v Petrohrade. Ruský prezident Vladimir Putin to však odmietol s tým, že si počká na kroky Obamovho nástupcu Donalda Trumpa, ktorý sa ujme úradu 20. januára. Rozhodnutie Obamovej vlády zároveň označil za "provokáciu, ktorej cieľom je ďalšie podkopanie rusko-amerických vzťahov".

Moskva odmieta obvinenia Washingtonu, že ruskí hackeri útočili na americké inštitúcie a súkromné osoby, aby okrem iného ovplyvnili novembrové prezidentské voľby v prospech republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa. Ten v sobotu vyhlásil, že za vlaňajšie hackerské útoky na americkú Demokratickú stranu nemusí byť zodpovedné Rusko. Podľa jeho slov v tejto záležitosti nemožno zatiaľ robiť unáhlené závery.