VÝROČIE SKAZY

Uplynulo 73 rokov od zhodenia atómovej bomby na Nagasaki 

Foto archív
Dátum 09.08.2018

NAGASAKI/TOKIO 9. augusta (TASR/Extra plus) - Japonsko si vo štvrtok pripomenulo obete výbuchu atómovej bomby, ktorú na mesto Nagasaki zhodili Spojené štáty krátko pred koncom druhej svetovej vojny. Na spomienkovom zhromaždení sa zúčastnilo zhruba 5800 ľudí vrátane preživších a pozostalých, ako aj generálny tajomník OSN António Guterres a japonský premiér Šinzó Abe, informovala agentúra DPA.

Okamih, keď bola pred 73 rokmi atómová bomba s krycím názvom Fat Man zhodená z amerického bombardéra B-29 a vybuchla nad týmto prístavným mestom ležiacim na juhozápade Japonska, si účastníci zhromaždenia pripomenuli minútou ticha presne o 11.02 h miestneho času (02.02 h SELČ). "Žiaľ, aj po 73 rokoch sú obavy z jadrovej vojny stále prítomné," povedal Guterres, ktorý sa ako prvý úradujúci generálny tajomník OSN zúčastnil spomienkovom podujatí v Nagasaki.

"Štáty vlastniace jadrové zbrane utrácajú obrovské sumy na modernizáciu svojho arzenálu. V roku 2017 vynaložili viac než 1,7 bilióna amerických dolárov na zbrane a armády - ide o najvyššiu úroveň od konca studenej vojny," podotkol Guterres.

Útok na Nagasaki si bezprostredne vyžiadal životy asi 74-tisíc ľudí. Prišiel tri dni po zhodení prvej atómovej bomby na ďalšie japonské mesto Hirošima. Medzi obeťami a zranenými v oboch japonských mestách boli aj tisícky Kórejčanov, študentov z Číny a juhovýchodnej Ázie, ako aj amerických a európskych vojnových zajatcov. Japonsko niekoľko dní po zhodení atómovej bomby na Nagasaki kapitulovalo. Tým sa skončila druhá svetová vojna v Ázii.