VÝZVA VLÁDE SR - ZA VOĽNÚ NEDEĽU

Aliancia za rodinu, Aliancia za nedeľu a poslanec NR SR Richard Vašečka plne podporujú požiadavky potravinárov na nedeľné voľno pre zamestnancov predajní a vyzývajú vládu aby konala!

Foto ILUSTRAČNÉ FOTO/TASR/R.STOKLASA
Dátum 24.03.2020

Aliancia za rodinu a Aliancia za nedeľu podporuje požiadavky potravinárov na nedeľné voľno pre zamestnancov predajní a vyzývajú vládu aby konala.

Anton Chromík z Aliancie za rodinu vysvetlil: “V posledných týždňoch sa cez more negatívnych správ predierajú čoraz častejšie správy o hrdinoch, ktorí sa niekedy aj malými obetami a skutkami lásky snažia pomôcť iným. Obzvlášť s obdivom pozeráme na hrdinov, ktorí musia byť v práci a slúžiť celej spoločnosti. Jedni sa starajú o to, aby sme mali čo jesť. Iní, aby sme mali pitnú vodu, plyn, elektrinu, teplo. Ďalší poskytujú nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť, prípadne dozerajú na verejný poriadok. Žiaľ až v takejto kritickej situácii si dokážeme uvedomiť, koľko dobra pre našu spoločnosť niektorí nenápadní hrdinovia znamenajú a že v časoch blahobytu sme si ich prácu nedokázali vážiť. Mnohí z týchto hrdinov sú však vyčerpaní. Nevieme pomôcť všetkým, ale aspoň niektorým z nich vieme dopriať krátky oddych.”

Peter Beňa doplnil: “Postrehli sme výzvu potravinárov, poľnohospodárov a obchodníkov, ktorí žiadajú aspoň na jeden deň v týždni zatvoriť všetky obchody. My túto požiadavku plne podporujeme a sme presvedčení, že treba okamžite konať. Kritické časy si vyžadujú odvážne rozhodnutia. Preto chceme povzbudiť novú vládu, aby hneď na začiatku svojho vládnutia prijala opatrenie, ktoré nemala odvahu prijať ani predošlá vláda. Prosím, zatvorte už túto nedeľu obchody a doprajme našim hrdinom aspoň deň oddychu. A následne každú nedeľu, aby si mohli oddýchnuť a byť so svojimi rodinami. My s našimi rodinami môžeme byť. Oni však slúžia pre nás a preto so svojimi rodinami nie sú. Ak budú predavači v obchodoch padať od vyčerpania, túto krízu bez nich nezvládneme. Potrebujeme ich viac ako si myslíme.“

Stanislav Gunčaga uzavrel: “V minulosti sa proti tomuto opatreniu ozývali hlasy ľudí, ktorí mysleli len na seba a svoje pohodlie. Teraz je čas pomáhať si a myslieť aj na druhých. Navyše správanie ľudí sa zmenilo. Dnes majú mnohí zásoby na niekoľko týždňov a dokázali by prežiť ak by sa obchody zatvorili aj na niekoľko dní. Je bežné, že ľudia robia veľké nákupy trvanlivých potravín na 2-3 týždne dopredu a následne si už len kupujú čerstvé pečivo, ovocie a zeleninu. Pri zmene návykov nemôže byť pre niekoho problém naplánovať si nákupy tak, aby nemusel ísť do obchodu v nedeľu. Buďme ohľaduplní k tým, čo nám slúžia a v nedeľu nenakupujme.”

Na požiadavku obchodníkov, predavačov, ktorí sú unavení a žiadajú jeden deň voľna v týždni zareagoval poslanec NR SR za Kresťanskú únu na kandidátke OľaNO Richard Vašečka: „Obchodníci aj celý agrosektor žiadajú zatvoriť všetky obchody, vrátane potravín a drogérií, na jeden deň v týždni. Plne podporujem uzatvorenie všetkých predajní na jeden deň. Všetkým predavačom a predavačkám vyjadrujem veľké uznanie a vďačnosť za ich službu pre nás. Aj oni majú právo si oddýchnuť a byť so svojimi rodinami - aj keby nebolo epidémie korona vírusu. O to viac teraz, keď musia pracovať vo vysokom rizikovom prostredí. Lebo bez nich by to šlo naozaj ťažko.  Myslím, že najlogickejšia by bola voľná nedeľa - ktorá je už aj teraz v kalendári uvádzaná ako "deň pracovného pokoja".