VZBURA POD AKROPOLOU

Sotva boli v poslednom čase v Európe voľby, ktoré by vyvolali viac záujmu. Je to pochopiteľné, v Grécku, ale aj vo viacerých iných krajinách sa čoraz viac ukazuje priepasť medzi politikou a záujmami občanov.

Foto  TASR/AP
Dátum 07.02.2015

Voľby v Grécku poslali jasné posolstvo. Ľudia už nemienia znášať brutálne antisociálne opatrenia s cieľom uchrániť zisky veriteľov. Zároveň je to možno predzvesť toho, že tupé bezuzdné šetrenie na úkor ľudí ako trvalo udržateľná politika sa už končí. Ľudia nemienia ďalej trpieť za pochybenia bankárov či politikov.

Víťazstvo Syrizy iste pomôže iným európskym ľavicovým stranám – nemeckej Die Linke či španielskemu Podemos-u. Ďalším dôsledkom volieb by mal byť tvrdší zásah proti gréckym oligarchom. Najbohatší podnikatelia mali v minulých štyridsiatich rokoch zásadný vplyv na politiku dvoch najväčších strán, Novej demokracie a PASOK-u. Dlhé desaťročia ich oligarchovia financovali, za čo sa im ich politici odmeňovali tým, že poslušne plnili ich požiadavky.

Práve oni najviac profitovali z nevýhodných štátnych zákaziek, zo slabosti gréckeho štátu, z jeho neschopnosti prinútiť najbohatších podieľať sa na nákladoch spoločnosti, rozumej platiť dane, z jeho neúčinných regulačných orgánov či astronomických daňových únikov. Tieto skupiny boli navyše, na rozdiel od bežných občanov a dnes už prakticky neexistujúcej strednej triedy, uchránení pred negatívnymi dôsledkami reforiem.

Obmedzenie moci oligarchických štruktúr by mohlo byť základom pre skutočné riešenie nielen gréckej, ale vo všeobecnosti európskej dlhovej krízy. Čakajú nás zaujímavé a najmä tvrdé rokovania o podmienkach zotrvania Grécka v eurozóne. Bude to však boj medzi záujmami občanov a finančno–oligarchickými štruktúrami, ktoré ovládajú európsku politiku. Dúfajme, že občania konečne zvíťazia.

 

Predseda gréckej ľavicovej strany Syriza Alexis Tsipras po víťazstve v predčasných parlamentných voľbách.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.