VZNIKLA CHARTA 2022, CHCE BOJOVAŤ PROTI CENZÚRE

Štefan Nižňanský: Aj my na Slovensku vieme svoje a každodenne cítime škrtenie liberálneho obojka na našich hrdlách a rastúci prítlak čiernej čižmy na prstoch, pokúšajúcich sa písať pravdu... Štát a hlasovací valec štvorkoalície v NR SR zaviedli cenzúru s názvom „blokovanie“, z peny prenasledovania za odlišný názor sa opäť zrodila autocenzúra.

Foto FACEBOOK
Dátum 12.03.2022

Cieľom nového neformálneho združenia, o ktorého vzniku informoval v Prahe profesor Jiří Beran a právnici Tomáš Nielsen s Jidřichom Rajchlom, je najmä spájanie osobností, ktorým záleží na dodržiavaní ľudských práv a upozorňovať na ich bezdôvodné prenasledovanie či dehonestáciu od štátnej moci alebo od verejnoprávnych médií. A nielen v oblasti proticovidových opatrení. „Charta 2022 chce upozorňovať predovšetkým na konkrétne porušovanie práv a predkladať návrhy na ich ochranu,“ hovorí právnik Jindřich Rajchl, jeden z jej hovorcov. Inšpirujúca aj veľavravná je skutočnosť, že prvým signatárom Charty 2022 je bývalý disident z éry socializmu John Bok.

CHARTU 2022 môžete podpísať TU

Zakladatelia a hovorcovia občianskeho združenia argumentujú tým, že „v posledných dvoch rokoch vznikali u nás mnohé aktivity aj organizácie, ktoré upozorňovali a vystupovali proti totalitným tendenciám. Ich roztrieštenosť bola však hlavnou príčinou neúspechu. Cítili sme potrebu vytvoriť silnejší blok, ktorý dokáže tieto protidemokratické trendy zvrátiť. Našou snahou je vytvoriť spojenie ľudí a spoločenských prúdov, ktorých odbornosť či kvalifikovanosť je úplne nespochybniteľná. Len takéto spojenie má potenciál osloviť podstatnú časť verejnosti a nastoliť zmenu“.

Aj my na Slovensku vieme svoje a každodenne cítime škrtenie liberálneho obojka na našich hrdlách a rastúci prítlak čiernej čižmy na prstoch, pokúšajúcich sa písať pravdu... Štát a hlasovací valec štvorkoalície v NR SR zaviedli cenzúru s názvom „blokovanie“, z peny prenasledovania za odlišný názor sa opäť zrodila autocenzúra. Nad Tatrou sa neblýska, v dolinách a v uliciach pod Vysokými Tatrami zavládol strach. Mladým čitateľom pripomeniem, že prvé vyhlásenie Charty 77, ktoré totalitnej komunistickej „verchuške“ nahnalo strach podpísalo k 1. januáru 1977 „len“ 239 občanov bývalého Československa. Do januára 1990 ich počet narástol na 1800.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.