VZNIKNE MALORUSKO?

Podľa vicepremiéra vlády Doneckej ľudovej republiky A. Timofejeva tento variant riešenia pomôže zastaviť vojnu na východe Ukrajiny

Foto archív
Dátum 18.07.2017

KYJEV 18. júla (TASR/Extra plus) - Ukrajinský prezident Petro Porošenko 18. júla vyhlásil, že Ukrajina obnoví svoju suverenitu nad Donbasom i Krymským polostrovom.  Podľa agentúry RIA Novosti ide o Porošenkovu reakciu na krok proruských separatistov z Donbasu i ďalších regiónov Ukrajiny, ktorí v utorok oznámili svoj zámer vyhlásiť na území Ukrajiny nový štát pod názvom Malorusko. Kremeľ tvrdí, že s tým nemá nič spoločné.

Porošenkov hovorca Sviatoslav Ceholko na svojom konte na sieti Twitter citoval Porošenka, ktorý pripomenul, že "projekt Novorusko bol pochovaný. Ukrajina obnoví suverenitu nad Donbasom i Krymom." Najvyššieho predstaviteľa proruskej samozvanej Doneckej ľudovej republiky Alexandra Zacharčenka, ktorý o vyhlásení nástupníckeho štátu Ukrajiny v Donecku informoval, označil Porošenko "nie za politického dejateľa, ale za bábku, ktorá tlmočí vyhlásenia z Kremľa", informovala agentúra UNIAN.

Zacharčenko v utorok v Donecku oznámil zámer vytvoriť nový štát Malorusko, pričom tento proces by sa mal zavŕšiť do troch rokov. Na slávnostnom zhromaždení v Donecku prečítal politické vyhlásenie, v ktorom vysvetlil nutnosť vzniku Maloruska. Podľa neho situácia na Ukrajine sa ocitla v slepej uličke. Vytvorenie nového federatívneho štátu má za cieľ "zastaviť občiansku vojnu a zabrániť novým obetiam," vysvetlil.

Podľa vicepremiéra vlády DĽR Alexandra Timofejeva tento variant riešenia "pomôže zastaviť vojnu" na východe Ukrajiny. Agentúra TASS okrem toho citovala výrok predstaviteľov vedenia DĽR, že vytvorenie Maloruska neprotirečí mierovým dohodám uzavretým v bieloruskom Minsku. Timofejev spresnil, že Malorusko bude federatívnym štátom so širokou autonómiou, keď v kompetencii federálneho centra bude štátny rozpočet, armáda a tajné služby. 

V ústave nového štátu by mal byť zakotvený jeho mimoblokový status. Timofejev dodal, že Malorusko sa bude v rámci svojho politického smerovania usilovať o pripojenie k zväzovému štátu Ruska a Bieloruska.

Vytvorenie nového štátu okrem oboch samozvaných republík Donbasu podporili aj predstavitelia Charkovskej, Dnepropetrovskej, Záporožskej, Chersonskej, Nikolajevskej, Odeskej, Sumskej, Poltavskej, Černigovskej, Kirovogradskej, Čerkasskej, Rovnianskej, Volynskej, Ternopolskej, Ivano-Frankovskej, Ľvovskej a Kyjevskej oblasti, ako aj samotného Kyjeva. 

Predbežnú podobu ústavy nového štátu by malo schváliť najprv ústavodarné zhromaždenie so zastúpením predstaviteľov všetkých regiónov vznikajúceho nového štátu. Neskôr má byť návrh ústavy predmetom referenda, ktorému však má predchádzať celospoločenská diskusia na regionálnej i federálnej úrovni. Podľa zverejneného ústavodarného aktu sa hlavným mestom Maloruska má stať mesto Doneck. Kyjevu zostane štatút historického a kultúrneho centra. Vlajkou Maloruska by mal byť prápor Bohdana Chmeľnického, zakladateľa prvého štátu kozákov.
 

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.