VZŤAH S USA

Izrael ako jediný štát na Blízkom východe disponuje atómovými zbraňami

Foto TASR/AP
Dátum 30.08.2015

Popredný britský novinár Patrick Seale, odborník na Blízky východ, použil ako príklad americko-izraelských vzťahov okrídlenú vetu: „Často sa zdá, že izraelský chvost krúti americkým psom.“ Tento publicista židovského pôvodu, na rozdiel od našich zahraničnopolitických analytikov žijúcich v stredoeurópskom závetrí, patrí k významným kritikom politiky Izraela a sionizmu, pretože ich dôsledky študoval po celý život.

Americký spojenec

Ukážkou fungovania prípoviedky, ako chvost vrtí psom, bol telefonát izraelského premiéra Netanjahua s prezidentom USA Barackom Obamom po uzavretí dohody medzi USA, Ruskom, Čínou, Veľkou Britániou, Francúzskom, Nemeckom a Iránom o iránskom jadrovom programe. Netanjahu prejavil svoje veľké rozhorčenie nad uzavretím dohody a Obamovi vmietol do tváre, že ide o „strašný omyl historických rozmerov“. Ako sa asi musel cítiť chudák Obama, keď jeho spojenec, ktorému Amerika prisahala vernosť, tvrdo kritizoval jeho kroky. To, ako sa tento izraelsko-americký spor skončí, nevedno, lebo schválenie Obamovho podpisu pod dohodou je v rukách amerického kongresu, v ktorom má Izrael nezanedbateľný vplyv. S pomocou kongresu môže teda Netanjahu Obamu politicky potopiť. „Na stole sú všetky možnosti, diplomatické alebo iné,“ vyhlásil člen Netanjahuovej strany Likud, izraelský minister verejnej bezpečnosti Gilad Erdan. Nech si teda prezident USA dešifruje, aké sú „iné možnosti“ a podľa toho sa zariadi. Iná, nediplomatická možnosť môže byť napríklad bombardovanie Iránu letectvom Izraela, čo by znamenalo zatiahnuť do vojny USA i Rusko. Tak nech si to americký spojenec rozmyslí.

Dvojaká morálka Západu

Nebol by to prvý izraelský útok na Irán. Koncom sedemdesiatych rokov podniklo osem izraelských bombardérov F 16 a dve stíhačky F 15 zničujúci nálet na nukleárny reaktor Osirak pri Bagdade. Špekulácia, že židovský štát pripravuje ďalší preventívny útok na iránske atómové zariadenia, nie je iba nereálna predstava. Izrael je na Blízkom východe jediný štát, ktorý disponuje atómovými zbraňami a nestrpí, aby ktokoľvek ohrozil jeho nukleárnu hegemóniu v oblasti, tobôž nie jeho úhlavný nepriateľ Irán, spojenec Sýrie i Ruska.

Štokholmský medzinárodný ústav pre výskum mieru (SIPRI) zverejnil v roku 2012 informáciu, že Izrael má 80 atómových hlavíc, pripravených na odpálenie. A nikomu to neprekáža. Irán, ktorý nemá nijaké atómové zbrane, je podľa dvojakej morálky Západu hrozbou, kým „mierumilovná“ krajina, ako napríklad Izrael, má právo tieto zbrane vlastniť aj vyrábať, okupovať palestínske územie, terorizovať Palestínčanov a vyhrážať sa vojnou. Lebo Izrael má mocného spojenca, ktorý plní jeho želania. Netanjahuova roztržka s Obamom je len epizóda, ktorá sa čoskoro vyrieši, veď podľa izraelského prezidenta Reuvena Rivlina „izraelská zahraničná politika má tri princípy: vzťah so Spojenými štátmi, vzťah so Spojenými štátmi a vzťah so Spojenými štátmi“. Inými slovami: podľa izraelského princípu je chvost dôležitejší ako pes.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.