WHATSAPP STUPŇUJE KONTROLU UŽÍVATEĽOV

Od 15. mája začne administratíva WhatsApp-u postupne blokovať užívateľa, ktorý nesúhlasí s novými pravidlami aplikácie. Po 15. máji zmiznú nesúhlasiacim užívateľom všetky správy, nebudú ich môcť odosielať ani čítať. V aplikácii im budú fungovať len internetové telefonáty, časom ale bude aj táto funkcia odpojená.

Foto PEXELS
Dátum 05.05.2021

15. mája nadobudnú platnosť nové pravidlá najpopulárnejšieho messengera na svete, WhatsApp-u. Aj keď pravidlá obyčajne nikto nečíta, a pri registrácii s nimi užívateľ skrátka súhlasí, tentokrát je situácia iná.  Jednou z hlavných noviniek v pravidlách WhatsApp-u je zmena témy prenosu osobných údajov užívateľov. V nových pravidlách si ľudia všimli bod, že aplikácia bude odovzdávať informáciu o užívateľoch materskej spoločnosti Facebook, a tá ich môže využívať na rozbor a výber reklamy, a predávať ich ďalej iným spoločnostiam.

V zásade sa na pravidlách nič nezmenilo. WhatsApp aj skôr odovzdával informácie o užívateľoch Facebooku, lenže teraz sa stáva tento proces otvorenejším. Vedenie aplikácie tvrdí, že neodovzdáva obsah korešpondencie a telefonátov medzi užívateľmi tretím osobám, a tiež nesleduje ich polohu. Ak chcete vedieť, aké údaje o vás WhatsApp zbiera, máte na to v aplikácii zvláštnu funkciu. Zdá sa, že problém nie je ani tak v samotnom WhatsApp, ale v materskej spoločnosti Facebook, ktorá bola už neraz usvedčená z nedbalého vzťahu k osobným údajom a z únikov informácií.

WhatsApp ohlásil nové pravidlá v decembri 2020 a narazila hneď na vlnu kritiky. Užívatelia začali túto aplikáciu verejne odmietať a prechádzať ku konkurencii. Situácia bola tak vážna, že si WhatsApp kúpil reklamnú plochu v mnohých zahraničných obchodných novinách a iných médiách, aby odmietol obvinenia z úniku osobnej korešpondencie užívateľov. Pôvodne mali novépravidlá platiť už 8. februára 2021, ale kvôli kritike účinnosť presunuli na 15. mája 2021. Pomohlo to čiastočne znížiť nával kritiky a dočasne odpútať pozornosť ľudí, časť používateľov prešla na iné komunikačné aplikácie. 

Užívatelia už začali dostávať návrhy, aby buď prijali, alebo odmietli nové pravidlá WhatsApp-u. Toto rozhodnutie môžu odložiť už len do 15. mája. Potom začne administratíva WhatsApp-u postupne blokovať užívateľa, neobmedzí im ale všetky funkcie naraz. Po 15. máji zmiznú užívateľom, ktorí s novými pravidlami nesúhlasili, všetky správy a nebudú ich môcť odosielať ani čítať. V aplikácii im budú fungovať len internetové telefonáty, časom ale bude aj táto funkcia odpojená. Potom zostanú užívateľom len dve možnosti - buď WhatsApp odmietnuť, alebo s novými pravidlami súhlasiť. V každom prípade je najdôležitejšie veľmi pozorne sa oboznámiť s novými pravidlami WhatsApp-u.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.