WHO: V ROKU 2022 UŽ MUSÍME PANDÉMIU UKONČIŤ!

Šéf WHO tvrdí, že omikronom sa nakazíme všetci - tí, čo koronavírus prekonali a aj tí, čo sú proti nemu zaočkovaní.

Foto sita/ap
Dátum 21.12.2021

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondelok vyzval celý svet, aby spojil sily a urobil ťažké rozhodnutia potrebné na ukončenie pandémie ochorenia COVID-19 v priebehu budúceho roka. Informovala o tom agentúra AFP.

"Rok 2022 musí byť rokom, keď pandémiu ukončíme," vyhlásil šéf organizácie na tlačovom brífingu v Ženeve.  V súvislosti s blížiaci sa oslavami v závere roka Tedros uviedol, že chápe, že všetci chcú tráviť čas s priateľmi a rodinou. Na to, aby sa začal život znova vracať do normálu, sa však podľa jeho slov musíme teraz chrániť, pretože počet prípadov nákazy sa aj v dôsledku šírenia nového variantu omikron zvyšuje. "Teraz sa musíme sústrediť na ukončenie tejto pandémie," skonštatoval šéf WHO. Ako ďalej podotkol, omikron sa podľa predbežných údajov šíri podstatne rýchlejšie ako variant delta a je pravdepodobné, že sa nakazia aj ľudia, ktorí sú zaočkovaní, ale aj tí, ktorí covid už prekonali, píše agentúra Reuters. 

Vzhľadom na rýchly nárast počtu prípadov Tedros zdôraznil, že je lepšie zrušiť podujatia "teraz a oslavovať neskôr, ako oslavovať teraz a neskôr smútiť". Ako tvrdí, pandémiu je možné zastaviť, ale bude si to vyžadovať použitie všetkých nástrojov, ktoré sú k dispozícií - od vakcín až po nosenie rúšok a dodržiavanie bezpečných rozstupov. A čo je možno podľa Tedrosa najdôležitejšie, svet potrebuje ukončiť globálnu nerovnosť v prístupe k vakcínam. "Ak máme v nasledujúcom roku ukončiť pandémiu, musíme skončiť s touto nespravodlivosťou," dodal. Nový variant omikron po prvý raz hlásili 24. novembra z Juhoafrickej republiky (JAR). Odvtedy ho zaznamenali už v ďalších desiatkach krajín.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.