WLACHOVSKÝ REČNIL V OSN O NEZÁVISLOSTI BIELORUSKA

Šéf slovenskej diplomacie v New Yorku vystúpil aj na zasadnutí o príprave Summitu budúcnosti, ktorý sa má konať v roku 2024, kde vyjadril podporu úsiliu o reformu OSN. 

Foto sita/jakub julény
Dátum 22.09.2023

Obdivujem odvahu a neúnavnú angažovanosť všetkých, ktorí bojujú za slobodné, demokratické, nezávislé a bezpečné Bielorusko. Uviedol to vo štvrtok minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Wlachovský, ktorý vystúpil v New Yorku s prejavom na podujatí o ohrození nezávislosti Bieloruska a medzinárodnej odpovedi. TASR o tom informoval komunikačný odbor rezortu diplomacie.

Wlachovský pripomenul zhoršujúcu sa situáciu v oblasti ľudských práv v tejto krajine. "(Bieloruský prezident Alexandr) Lukašenko z čírej vypočítavosti odovzdal Bielorusko (ruskému prezidentovi Vladimirovi) Putinovi a je aj jeho komplicom, lenže treba jasne rozlišovať medzi jeho neslobodným režimom a ľudom Bieloruska. Nie sú nám ľahostajné osudy politických väzňov ani Bielorusov túžiacich po lepšom živote v slobode. Slovensko bude preto demokratické sily v Bielorusku podporovať i naďalej," uviedol minister.

Podujatie popri 78. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN zorganizovali zástupcovia Európskej únie, Nemecka a Litvy. Zúčastnila sa na ňom aj líderka bieloruskej opozície v exile Sviatlana Cichanovská. Cieľom bolo poukázať na pretrvávajúce porušovanie ľudských práv Lukašenkovým režimom a diskutovať o efektívnych nástrojoch medzinárodného spoločenstva voči režimu a na podporu ľudí bojujúcich za slobodu, píše komunikačný odbor MZVEZ SR.

Šéf slovenskej diplomacie v New Yorku vystúpil aj na zasadnutí o príprave Summitu budúcnosti, ktorý sa má konať v roku 2024, kde vyjadril podporu úsiliu o reformu OSN. Dobre fungujúci medzinárodný poriadok založený na pravidlách, ktorého jadrom je práve Organizácia Spojených národov, v súčasnosti podľa Wlachovského potrebujeme viac než kedykoľvek predtým. "Súčasný systém však zlyháva pri plnení našich priorít vrátane cieľov trvalo udržateľného rozvoja. Podporujeme preto úsilie o reformu OSN pod vedením generálneho tajomníka," vyhlásil minister.

Wlachovský sa zúčastnil aj na ministerskom stretnutí Skupiny priateľov mediácie, ktorá vyzýva na aktívnejšie využívanie mediácie pri mierovom riešení sporov a predchádzaní konfliktom. Absolvoval tiež zasadnutie na vysokej úrovni Skupiny priateľov zodpovednosti po agresii voči Ukrajine na tému "Dodržiavanie princípov Charty OSN: obnova spravodlivosti na Ukrajine".

Na bilaterálnom stretnutí s ministrom zahraničných vecí Ománskeho sultanátu Badrom al-Búsaídím podpísal Wlachovský s partnerom bilaterálnu dohodu o zrušení vízovej povinnosti pre držiteľov niektorých druhov pasov. Rokovaniam so šéfom tureckej diplomacie Hakanom Fidanom dominovala slovensko-turecká ekonomická spolupráca, situácia na Blízkom východe aj hodnotenie globálnych dôsledkov ruskej vojenskej agresie proti Ukrajine. V závere pracovnej návštevy Spojených štátov sa Wlachovský zúčastní na neformálnom stretnutí ministrov a ministeriek zahraničných vecí spojeneckých krajín tzv. východného krídla Severoatlantickej aliancie (NATO), ktoré tvoria platformu známu ako Bukureštská deviatka (B9).

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.