WLACHOVSKÝ: UKRAJINA ZADEFINUJE MIER SAMA

Miroslav Wlachovský, minister zahraničných vecí: Pokračovanie v podpore Ukrajiny je nesmierne dôležité. Slovensko je pripravené aj naďalej pomáhať svojmu východnému susedovi v jeho boji za slobodu a zachovanie štátnosti. Je v našom bytostnom a strategickom záujme, aby si Ukrajina sama zadefinovala podmienky spravodlivého a trvalého mieru.

Foto SITA/DIANA ČERNÁKOVÁ
Dátum 23.05.2023

Podmienky spravodlivého a trvalého mieru si zadefinuje sama Ukrajina. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský v pondelok 22. mája v Bruseli na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci. Hlavnými témami rokovania boli podľa komunikačného odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR agresia Ruska proti Ukrajine a v kontexte konfliktu v Sudáne aj situácia v regióne Afrického rohu.

Na zasadnutí sa uskutočnilo tiež stretnutie šéfov diplomacií krajín EÚ s partnermi zo západného Balkánu. „Pokračovanie v podpore Ukrajiny je nesmierne dôležité. Slovensko je pripravené aj naďalej pomáhať svojmu východnému susedovi v jeho boji za slobodu a zachovanie štátnosti. Je v našom bytostnom a strategickom záujme, aby si Ukrajina sama zadefinovala podmienky spravodlivého a trvalého mieru,“ skonštatoval minister Wlachovský.

Zástupcovia členských štátov EÚ zároveň potvrdili rozhodnosť pokračovať v ďalšej podpore Ukrajiny, osobitne v kontexte pripravovanej ukrajinskej protiofenzívy. Je preto podľa nich dôležité urýchlene sa dohodnúť na ďalšom podpornom balíku z Európskeho mierového nástroja a na celkovej udržateľnosti vojenskej podpory. Ministri podporili mierový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ako základ pre diskusie o spravodlivom a trvalom mieri.

Súčasťou budúceho riešenia musí byť i vyvodenie zodpovednosti za zločin agresie a vojnové zločiny spáchané na Ukrajine. Ministri preto hovorili aj o spôsoboch na zamedzenie obchádzania sankcií. Pravidelné stretnutie ministrov so šéfmi diplomacie krajín západného Balkánu vyslalo signál, že aj v čase vojny proti Ukrajine pokračuje podpora a silné angažovanie sa EÚ v regióne.

Wlachovský považuje za dôležité, aby krajiny západného Balkánu nepoľavovali v reformnom procese. Hmatateľný pokrok v oblasti právneho štátu a reforiem založených na európskych hodnotách, pravidlách a normách musí podľa slovenského ministra zahraničných vecí pokračovať.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.