ZA ĽUDÍ: OBEDY ZADARMO SÚ LACNÝ PREDVOLEBNÝ POPULIZMUS, CHCEME SYSTÉMOVÉ RIEŠENIA

Ako uviedol člen predsedníctva a ekonóm strany Za ľudí Tomáš Meravý, náklady na činnosť jedální sú na pleciach samospráv a dotácia pre deti z chudobnejších rodín je poskytovaná ministerstvom práce. Podľa neho treba v prvom rade urobiť poriadok v kompetenciách samospráv a zároveň treba do školstva naliať výrazne viac peňazí, keďže Slovensko dnes patrí na chvost Európy vo financovaní školstva.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 05.02.2023

Návrh na opätovné zavedenie školských obedov zadarmo je podľa strany Za ľudí lacný predvolebný populizmus, namiesto toho chce systémové riešenia. Ako uviedol člen predsedníctva a ekonóm strany Tomáš Meravý, náklady na činnosť jedální sú na pleciach samospráv a dotácia pre deti z chudobnejších rodín je poskytovaná ministerstvom práce. „Neexistuje žiaden racionálny dôvod, prečo by samotné školy mali byť prenesenou kompetenciou samospráv, ale jedálne, ktoré sú ich integrálnou súčasťou, sú originálnou kompetenciou,“ uviedol Meravý.

Podľa neho treba v prvom rade urobiť poriadok v kompetenciách samospráv a zároveň treba do školstva naliať výrazne viac peňazí, keďže Slovensko dnes patrí na chvost Európy vo financovaní školstva. „Je potrebné systémovo rozriešiť spor medzi tým, či má rodina dostávať daňový bonus alebo obed zadarmo. Ak chceme mať školské stravovanie ako vo Švédsku, tento rozpor by nemal existovať a rodiny by mali mať nárok na oboje,“ dodal.

Podľa podpredsedníčky strany Za ľudí Viery Leščákovej pod tlakom zvyšujúceho finančného zaťaženia samospráv reálne hrozí, že samosprávy začnú hľadať alternatívne riešenia stravovania detí, napríklad spoločné vývarovne. „Ak je cieľom chrániť rodiny pred rastúcimi cenami potravín, považujeme za lepšie napríklad navýšenie adresnej dotácie ministerstva práce pre chudobnejšie deti namiesto jej plošného rozširovania na všetkých,“ dodala Leščáková.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.