ZAČALA PLATIŤ CELOSVETOVÁ DOHODA ZAKAZUJÚCA JADROVÉ ZBRANE

Zmluva zakazuje používanie, hrozbu použitia, vývoj, výrobu, testovanie a hromadenie jadrových zbraní. Nezahŕňa však odstránenie súčasného svetového jadrového arzenálu. 

Foto Archív
Dátum 24.01.2021

22. januára vstúpila do platnosti prvá multilaterálna dohoda na svete zakazujúca jadrové zbrane, informoval o tom portál Aljaazera. Podobne boli zakázane po prvej svetovej vojne aj chemické zbrane. Počas prvej svetovej vojny jedovatý plyn yperit priniesol svetu veľké utrpenie. Svet sa bál, že bude využitý pri ďalšich konfliktoch a tak ho sedem rokov po vojne celosvetovo zakázali. 

Lekár z Medzinárodného výboru Červeného kríža, Marcel Junod, bol navštíviť po výbuchu japonské mesta Hirošima a Nagasaki, ktoré opísal, že vyzerajú, akoby ich „zmietla nadprirodzená sila“. Vtedy si uvedomil, že jadrové zbrane musia byť zakázané. 

 „Iba jednotná svetová politika môže zachrániť svet pred jeho zničením," povedal Junod po návšteve Japonska. Na následky týchto explózií zomrelo do roku 1950 odhadom 340-tisíc ľudí.  Medzinárodne hnutie Červeného kríža a Červeného polmesiaca sa už sa 75 rokov snaží o zákaz využívania jadrových zbraní. 

 „Preto je 22. január 2021 pre nás taký významný deň. Je to deň, kedy vstúpi do platnosti Zmluva o zákaze jadrových zbraní," píšu organizácie s tým, že 22. január považujú za víťazstvo ľudstva.

Zmluva zakazuje používanie, hrozbu použitia, vývoj, výrobu, testovanie a hromadenie jadrových zbraní. Nezahŕňa však odstránenie súčasného svetového jadrového arzenálu. 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.