ZACHAROVOVÁ: ČESKÉ VYHLÁSENIA KU KAUZE VRBĚTICE MOŽNO OZNAČIŤ ZA ABSURDNÉ FANTAZMAGÓRIE

Česko 28. júna oficiálne požiadalo Moskvu o vyplatenie odškodného v kauze výbuchov v dvoch muničných skladoch v moravskej obci Vrbětice vo výške 650 miliónov korún (takmer 25,5 milióna eur). Zacharovová odmietla českú žiadosť o vyplatenie odškodného ako pokus o vydieranie, ktorého len ešte viac naruší rusko-české vzťahy.

Foto SITA/AP
Dátum 02.07.2021

Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová potvrdila, že český veľvyslanec v Moskve bude predvolaný na ruské ministerstvo zahraničných vecí v súvislosti so žiadosťou ČR o odškodnenie za výbuchy v muničných skladoch vo Vrběticiach. Zacharovová pôvodne uviedla, že český ambasádor Vítězslav Pivoňka už predvolanie dostal. České ministerstvo zahraničných vecí to vzápätí poprelo. 

Zacharovová na to reagovala vyhlásením, že Česko sa má na predvolanie svojho veľvyslanca pripraviť. "Márne (to popierate). Pripravte sa," napísala v krátkom príspevku zverejnenom prostredníctvom aplikácie Telegram.  Predtým vyhlásila, že Moskva chce českému veľvyslancovi Pivoňkovi vysvetliť svoje stanovisko k "spolitizovanej" kauze Vrbětice. Neuviedla pritom, na aký konkrétny deň alebo termín by mal byť Pivoňka predvolaný.

Česko 28. júna oficiálne požiadalo Moskvu o vyplatenie odškodného v kauze výbuchov v dvoch muničných skladoch v moravskej obci Vrbětice. Námestník českého ministra zahraničných vecí Martin Smolek odovzdal ruskému veľvyslancovi Alexandrovi Zmejevskému diplomatickú nótu požadujúcu plnú náhradu škôd, ktoré sa odhadujú na zhruba 650 miliónov korún (takmer 25,5 milióna eur). Zacharovová už v pondelok, vo svojej prvej reakcii, odmietla českú žiadosť o vyplatenie odškodného ako pokus o vydieranie, ktorého len ešte viac naruší rusko-české vzťahy. Vo štvrtok vyhlásila, že niektoré české vyhlásenia ku kauze Vrbětice možno označiť za absurdné fantazmagórie.  

K výbuchom v muničných skladoch, pri ktorých zomreli dvaja ľudia, došlo v novembri a decembri 2014. V apríli tohto roka sa však pre túto kauzu dostala Praha s Moskvou do diplomatickej roztržky, a to po tom, ako česká vláda oznámila, že do výbuchov vo Vrběticiach sú zapletení agenti ruskej vojenskej rozviedky. Česko následne vyhostilo 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, na čo Rusko odpovedalo vyhostením 20 zamestnancov ambasády ČR v Moskve a krátko na to oznámilo, že v počtoch pracovníkov ambasád prechádza na "striktnú paritu".

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.