ZACHAROVOVÁ: RUSI SA PÝTAJÚ, ČO CHCE SLOVENSKÁ VLÁDA PRE SVOJ NÁROD?

Podľa Zacharovovej Moskva počítala s tým, že Slovensko chce pomáhať svojim občanom prekonať následky pandémie. „Diskusia na Slovensku okolo vakcíny Sputnik V nie je vecou Ruska. Ak táto republika vakcínu nepotrebuje, inej krajiny dostanú viac“, vyhlásil hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Foto ARCHÍV EP
Dátum 10.04.2021

Na situáciu v súvislosti so „slovenskou kauzou“ Sputnik V zareagovalo Ministerstvo zahraničných vecí RF. Moskva najmä zaujíma, čo v skutočnosti chce slovenská vláda pre svoj národ. Ako uviedlo MZV RF Ruská federácia urobila v otázkach dodávok Sputnika V pre Slovenskú republiku, všetko pre civilizovanú a rovnoprávnu spoluprácu. „Z ruskej strany bolo všetko urobené tak, aby ciele a úlohy vlády Slovenskej republiky spočívali v ochrane obyvateľstva, prekonaniu pandémie a ochrane zdravia obyvateľstva. Z našej strany sa urobilo všetko nevyhnutné pre civilizovanú, normálne, vzájomne výhodnú a rovnoprávnu spoluprácu“, uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová na svojom piatkovom brífingu.

Lenka Mayerová, šéfredaktorka Extra plus


Ruské úrady uviedli, že nemajú žiadne prípady úmrtia kvôli ruským vakcínam proti covidu-19. Neustále sledujú bezpečnosť používania vakcíny proti covidu-19. Od začiatku používania nezaznamenali jediný prípad úmrtia, ktorý bol výsledkom použitia ruských vakcín proti koronavírusu, povedala Alla Samojlovová šéfka štátneho úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Upresnila, že ruský systém kontroly bezpečnosti imunizácie bol v roku 2016 auditovaný WHO. Podľa nej si viac ako 1,5 milióna občanov po očkovaní vedie online denníky pozorovaní, v ktorých informujú o svojom zdravotnom stave po očkovaní. Vakcína Sputnik V bola zaregistrovaná v 59 krajinách s celkovým počtom obyvateľstva vyše 1,5 miliardy ľudí. Účinnosť Sputnika V činí 91,6%, čo potvrdzuje publikácia dát v The Lancet, jednom z najstarších a najuznávanejších medicínskych časopisov sveta.
 

Zacharovová ďalej spomenula, že skôr než robiť nejaké závery o situácii by chcela získať odpoveď na otázku, čo v skutočnosti chce slovenská vláda pre svoj národ. Podľa Zacharovovej Moskva počítala s tým, že Slovensko chce pomáhať svojim občanom prekonať následky pandémie. „Diskusia na Slovensku okolo vakcíny Sputnik V nie je vecou Ruska. Ak táto republika vakcínu nepotrebuje, inej krajiny dostanú viac“, vyhlásil hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.
 
Slovenskú Štátny ústav pre kontrolu liečiv vo štvrtok uviedol, že výrobca vakcíny Sputnik V neposkytol dôkazy o bezpečnosti a efektívnosti preparátu, aby tak mohol urobiť expertné závery o kvalite vakcíny. Ruský fond priamych investícií požiadal vládu Slovenska znova vykonať testovanie Sputnika V, ale tentoraz v Európskou úniou certifikované laboratóriu. „Čo sa týka vnútorných diskusií, ktoré prebiehajú na slovenskom, to nie je naša vec. Ak Slovensko vakcínu nepotrebuje, budú z toho mať radosť mnohé a mnohé iné krajiny, ktoré majú aktívne objednávky. Pre ostatné krajiny bude viac. Taká je situácia“, povedal Peskov. 

Ďalej povedal, že Kremeľ nesúhlasí s vyjadrením, ktoré odznelo z úst Igora Matoviča, že vzniknutá situácia poškodzuje dôveru k vakcíne Sputnik V v krajinách EÚ. „Viete, tam je nepochopiteľný príbeh s laboratóriom, ktoré robí nejaké závery. Je to jedna z najlepších vakcín na svete, jedna z najspoľahlivejších a jedna z najviac efektívnych vakcín na svete“, zdôraznil Peskov. Ruský fond priamych investícií skôr vyhlásil, že kvôli porušením zmluvy zo strany Slovenska požiadal vládu krajiny, aby vrátila dodanú vakcínu Sputnik V. Tá bude použitá v iných krajinách. Okrem toho, podľa slov ruskej strany, bola v krajine rozpútaná dezinformačnú kampaň proti vakcíne.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.