ZÁCHRANÁRI V NÓRSKU NAŠLI ĎALŠIU OBEŤ, KTORÁ ZAHYNULA PRI ZOSUVOCH PÔDY

Úsilie záchranárov komplikuje nedostatok denného svetla i obavy z ďalšej erózie pôdy, ktorá by nemusela uniesť nástroje a ťažkú techniku. Nórska polícia sa zaviazala, že neobmedzí pátranie, hoci sa záchranný tím zo susedného Švédska už vrátil domov.

Foto FACEBOOK
Dátum 03.01.2021

HELSINKI 3. januára (SITA/AP/extraplus.sk) - Záchranári pátrajúci po nezvestných po zosuve pôdy, ktorý v stredu strhol domy v obci Ask neďaleko Osla, dosiaľ neobjavili v troskách známky po živote, no v sobotu našli druhé telo. Osem ľudí je stále nezvestných. Záchranári na zemi hľadajú nezvestných za ťažkých zimných podmienok s pomocou vrtuľníkov a dronov s termokamerami. Ich úsilie komplikuje aj nedostatok denného svetla i obavy z ďalšej erózie pôdy, ktorá by nemusela uniesť nástroje a ťažkú techniku.

ČÍTAJTE TIEŽ: NÓRSKO ZASIAHOL OBROVSKÝ ZOSUV PÔDY, HLÁSIA AJ STRATY NA ŽIVOTOCH

Nórska polícia sa zaviazala, že neobmedzí pátranie, hoci sa záchranný tím zo susedného Švédska už vrátil domov. Náčelníčka miestnej polície Ida Melbo Oeystese uviedla, že je ešte stále možné nájsť preživších vo vzduchových bublinách, ktoré vznikli v zničených budovách. "Z lekárskeho hľadiska môžete prežiť niekoľko dní, ak máte vzduch," povedala na tlačovej konferencii. Prvé telo vytiahli z trosiek v piatok, druhé v sobotu popoludní. Zatiaľ ich úrady neidentifikovali. Dosiaľ záchranári našli živého len jedného psa. Po zosuve zostala v Asku obrovská jama, v ktorej zmizla cesta i domy. Zosuv zničil prinajmenšom deväť budov s viac ako 30 bytmi. Viac ako tisíc ľudí evakuovali a čaká to zrejme ďalších 1 500 osôb, keďže sa úrady obávajú ďalších zosuvov. Ask má asi päťtisíc obyvateľov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.