ZAČÍNA SA SPOLOČNÉ CVIČENIE RUSKA A BIELORUSKA, MÁ VÝLUČNE OBRANNÝ CHARAKTER

Manévre majú poslúžiť na zlepšenie pripravenosti bieloruského a ruského letectva na plnenie bojových úloh. Do cvičenia sa majú zapojiť všetky letecké základne a vojenské priestory v Bielorusku. Z Ruska už priletelo do Bieloruska osem bojových lietadiel - štyri stíhačky Su-30 a štyri bombardéry Su-34; sprievod tvorili tri transportné stroje An-12 a jeden An-26.

Foto SITA/AP
Dátum 16.01.2023

Letecké a taktické cvičenie Ruska a Bieloruska, ktoré sa uskutočňuje od 16. januára do 1. februára, má „výlučne obranný charakter“, vyhlásil v televízii bieloruský generál Pavel Muravejko z bezpečnostnej rady štátu. Obavy z cvičenia odmietol ako „hystériu, ktorá má upútať pozornosť na neexistujúci problém“.

„Cvičenie má výlučne obranný charakter. Na programe bude mať vedenie vzdušného prieskumu, odrazenie útokov vzdušných zbraní, leteckú ochranu dôležitých objektov a komunikácií,“ povedal Muravejko. Manévre podľa neho majú poslúžiť na zlepšenie pripravenosti bieloruského a ruského letectva na plnenie bojových úloh. Letecké jednotky oboch spojeneckých krajín majú podľa generála fungovať „bok po boku, krídlo vedľa krídla“.

Do cvičenia sa majú zapojiť všetky letecké základne a vojenské priestory v Bielorusku. V predvečer cvičenia v nedeľu z Ruska do Bieloruska priletelo osem bojových lietadiel - štyri stíhačky Su-30 a štyri bombardéry Su-34; sprievod tvorili tri transportné stroje An-12 a jeden An-26, uviedla na sociálnej sieti bieloruská skupina Hajun, monitorujúca pohyby ruských vojsk. Pripomenula, že pred týždňom do Bieloruska priletelo 12 ruských vrtuľníkov.

Generál Muravejko tiež informoval, že tri zo štyroch každoročných cvičení postsovietskeho vojenského paktu Organizácie zmluvy o kolektívnej obrane (ODKB) sa tento rok uskutočnia v Bielorusku, a to v septembri. Má ísť o cvičenie síl rýchlej reakcie, cvičenie prieskumných jednotiek a cvičenie tylových jednotiek. Vlani v októbri sa prezidenti oboch krajín Alexander Lukašenko a Vladimir Putin dohodli na vytvorení spoločného regionálneho zoskupenia vojsk.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.