ZAHRANIČNÝ VÝBOR NEPODPORÍ PROGRAMOVÉ VYHLÁSENIE VLÁDY

Podpredseda PS Tomáš Valášek: Vládna koalícia má právo na iné zahraničnopolitické zmýšľanie, nemá však právo hazardovať s bezpečnosťou Slovenska.

Foto facebook
Dátum 14.11.2023

Zahraničný výbor nepodporí programové vyhlásenie vlády, opozícia v ňom má v tejto chvíli väčšinu. Informoval o tom podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) a člen zahraničného výboru Tomáš Valášek s tým, že vyzvú vládu, aby formou uznesenia odsúdila vojenskú agresiu Ruska proti Ukrajine, a že bude pokračovať v poskytovaní všestrannej pomoci Ukrajine, a to vrátane vojenskej pomoci.

„Vládna koalícia má právo na iné zahraničnopolitické zmýšľanie, nemá však právo hazardovať s bezpečnosťou Slovenska,“ vyhlásil Valášek s tým, že ich odmietnutie v programovom vyhlásení čo i len pripustiť, že na východ od nás prebieha brutálna vojenská agresia Ruska voči Ukrajine, má praktické následky „Vedie napríklad k tomu, že vláda zahmlieva, čo má byť cieľom ozbrojených síl, presúva pozornosť preč od prípravy na obranu Slovenska a Aliancie proti vojnovým hrozbám na iné úlohy,“ dodal Valášek s tým, že predkladaným uznesením chce PS vyzvať vládu, aby sa spamätala. Ako ďalej Valášek uviedol, Slovensko nie je hračka, ale krajina so 5,4 milióna ľuďmi, ktorí od vlády očakávajú, že sa postará o ich bezpečnosť. „Prestaňte preto, prosím, naháňať lacné politické body kopancami do Ukrajiny, a venujte sa hrozbe, ktorú ruské aktivity na Ukrajine a aj na území Slovenska predstavujú. Tak konajú zodpovedné vlády,” doplnil Valášek.

Člen zahraničného výboru Ivan Štefunko (PS) vysvetlil, že rezolúcia vládu vyzýva k pokračovaniu v poskytovaní pomoci Ukrajine, ktorá je nutná na obranu proti agresii, a tiež umožnenie rekonštrukcie Ukrajiny. Štefunko pripomenul, že parlament vo februári minulého roka prijal uznesenie, ktoré jasne odsudzuje kroky Ruska ako protiprávne, a potvrdil, že Slovensko neuzná teritoriálne nároky Moskvy na ukrajinské územie. „Verím, že predstavitelia vlády tento záväzok dodržia,” uzavrel Štefunko.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.