ZÁKAZ VYCHÁDZANIA V IZRAELI

Premiér Netanjahu apeloval na občanov, aby vždy, keď je to možné, kupovali izraelský tovar, aby pomohli tamojšej ekonomike

Foto PEXSELS
Dátum 07.04.2020

TEL AVIV 7. apríla (TASR/extraplus.sk) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu  v pondelok oznámil sprísnenie nariadení, ktoré budú v Izraeli platiť prvé dni týždeň trvajúceho sviatku pesach. Ten sa začne v stredu po západe slnka a končí sa 16. apríla. 

V snahe zabrániť zopakovaniu veľkého nárastu nakazených koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý v Izraeli zaznamenali po sviatku purim začiatkom marca, Izraelčania počínajúc utorkom od 16.00 h (miestneho času) až do 07.00 h v piatok nebudú smieť opustiť štvrť, kde bývajú. 
Tento režim bude ešte prísnejší od 18.00 h v stredu až do 07.00 h vo štvrtok, keď bude platiť úplný zákaz vychádzania - ide pritom o sviatočný večer, ktorý sa v Izraeli zvyčajne trávi rodinnou večerou zvanou seder.

Na tlačovej konferencii po rokovaní vlády Netanjahu v pondelok večer vyhlásil, že "sme v osudovom týždni". Uviedol, že v Izraeli síce badať pozitívny trend vo vývoji epidemiologickej situácie, ale "ak si niekto myslí, že môžeme zrazu ukončiť (obmedzenia pohybu), robí veľkú chybu". "Pesach nebude ako purim," zdôraznil Netanjahu.
Pôvodne sa v Izraeli hovorilo len o úplnom uzavretí štvrtí, kde žijú komunity ultraortodoxných židov, ktoré sú najväčšími ohniskami nákazy. Členovia vlády za ultraortodoxné strany - minister zdravotníctva Jaakov Litzman a minister vnútra Arje Deri - sa však ohradili proti tomu, aby sa reštrikcie týkali len komunity nábožných židov - charedim. Vláda preto ich platnosť rozšírila na celé územie Izraela.

V snahe zaistiť dodržiavanie sprísnených pravidiel budú po celej krajine rozmiestnené policajné jednotky. 
Netanjahu súčasne uviedol, že postupné uvoľňovanie obmedzení bude možné, ale až po sviatku nekvasených chlebov. Dodal pritom, že všetko závisí od toho, ako budú ľudia pristupovať k rešpektovaniu obmedzení.
Dodal, že zmierňovanie obmedzení bude postupné, pričom tí najzraniteľnejší budú musieť zostať v izolácii ešte dlho po tom, čo iné skupiny obyvateľstva - menej zraniteľné - budú mať voľnosť pohybu.
Premiér súčasne apeloval na občanov, aby vždy, keď je to možné, kupovali izraelský tovar, aby pomohli tamojšej ekonomike.

Rozhodnutie o sprísnení opatrení počas pesachu prišlo v situácii, keď sa v Izraeli znova zvýšil počet obetí pandémie, ktorý v pondelok stúpol na 57. Počet potvrdených prípadov nakazenia sa zvýšil na 8904, medzi nimi je aj 140 pacientov v ťažkom stave. Pľúcnu ventiláciu potrebuje 109 pacientov, čo je za posledných 24 hodín nárast len o 2,8 percenta, informoval denník Jerusalem Post. Z choroby COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje, sa v Izraeli doteraz zotavilo 670 ľudí.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.