ZÁPAD SA OBÁVA STRETNUTIA PUTINA SO SI ŤIN-PCHINGOM

Návšteva prichádza v čase, keď sa Čína pokúša prezentovať ako neutrálny mierový vyjednávač v súvislosti s Ukrajinou, čo sa však v dôsledku silnejúceho partnerstva Pekingu s Moskvou na západe stretlo so skepsou.

Foto sita/ap
Dátum 19.03.2023

Poradca ruského vodcu Vladimira Putina pre zahraničnú politiku Jurij Ušakov v piatok naznačil, že budúcotýždňová návšteva čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskve by mohla priniesť „nový prístup k bojom na Ukrajine“.

„Som si istý, že náš vodca a čínsky vodca si vymenia svoje hodnotenia situácie v kontexte vývoja konfliktu na Ukrajine. Uvidíme, aké nápady sa objavia potom,“ povedal Ušakov.

Návšteva prichádza v čase, keď sa Čína pokúša prezentovať ako neutrálny mierový vyjednávač v súvislosti s Ukrajinou, čo sa však v dôsledku silnejúceho partnerstva Pekingu s Moskvou na západe stretlo so skepsou.

Čína naďalej odmieta odsúdiť ruský útok na Ukrajinu a označiť ho za inváziu a miesto toho tvrdí, v súlade s kremeľským naratívom, že konflikt vyprovokovalo NATO. Poskytuje tiež Moskve diplomatickú podporu a rozširuje obchodné a vojenské väzby.

V súvislosti s Ukrajinou predtým Čína uviedla, že by mala byť rešpektovaná územná celistvosť všetkých krajín. Nie je však jasné, či Peking sympatizuje s nárokmi Moskvy na nelegálne anektované ukrajinské územia.

Spojené štáty v piatok v nadväznosti na správy o návšteve Si Ťin-pchinga v Rusku vyhlásili, že budú proti akýmkoľvek výzvam na prímerie na Ukrajine, ktoré by akurát ratifikovalo ruské vlastníctvo okupovaných ukrajinských území. Hovorca britského premiéra Rishiho Sunaka uviedol, že Spojené kráľovstvo by uvítalo akýkoľvek pokus Číny zameraný na „obnovenie ukrajinskej suverenity“.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.