ZÁPAS O KRESŤANSKÉHO VOLIČA

Lídrom KDH naďalej ostáva exot a populista Alojz Hlina

Foto TASR/MIROSLAVA SIVÁKOVÁ
Dátum 26.03.2018

Mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie bude naďalej fungovať pod taktovkou Alojza Hlinu. Tajným hlasovaním o tom rozhodli delegáti hnutia na 27. sneme v Ružomberku 17. marca 2018. Staronový predseda vo voľbe získal od delegátov 233 hlasov z 338. Hlinovým protikandidátom bol doteraz nezaradený poslanec NR SR Richard Vašečka, ktorý svoju kandidatúru zdôvodňoval silnou a naliehavou ponukou zvnútra KDH. Delegáti snemu mali zjavne iný názor, keďže nedokázal presvedčiť o potrebe zmeny na mieste predsedu. V hlasovaní získal len 101 hlasov. Navyše Hlinovi ešte pred snemom verejne deklarovali podporu členovia predsedníctva KDH, preto nebolo prekvapujúce, že vyhral v prvom kole. Ich súboj podľa Hlinu sprevádzal aj pomerne intenzívny stranícky zápas. S Vašečkom, ktorý ostáva radovým členom strany, sa chce rozprávať o budúcom postupe. Okrem neho by totiž v nadchádzajúcom období mohol do KDH vstúpiť aj ďalší poslanec NR SR a hnutie by tak bolo schopné predkladať v parlamente vlastné legislatívne iniciatívy.

More politologického šialenstva

Zo strany po sneme ohlásil odchod exposlanec Alojz Přidal. „Hlinu považujem za politického aktivistu a obyčajného populistu,“ povedal Přidal s tým, že nesúhlasí, ako súčasný šéf KDH robí politiku a prezentuje hnutie navonok. „Máme skoro desaťtisíc členov. Keď sa niektorý rozhodne odísť, môže. Sme demokratická strana, dá sa k nám vstúpiť, dá sa od nás odísť,“ uzavrel šéf KDH. Okrem predsedu si kresťanskí demokrati na Hlinovo odporúčanie zvolili i nových podpredsedov – exposlanca NR SR Pavla Zajaca, primátora Levoče Milana Majerského a Petra Bobulu. Delegáti zároveň rozhodli, že funkčné obdobie volených funkcionárov sa skráti zo štyroch na dva roky. Vo svojom príhovore Alojz Hlina delegátom vysvetlil, že sociálna demokracia na Slovensku nie je skutočnou sociálnou demokraciou a slovenskí národniari spolupracujú s Mostom–Híd. „Sme v zásade jediným ostrovom v mori politologického šialenstva. Je to ostrov a na ňom je maják. Je k čomu priplávať. A veľa ľudí k nám pripláva aj preto, že chce, aj preto, že nebude ku komu inému,“ vyhlásil novozvolený predseda KDH. Dodal, že hoci je jeho hnutie aktuálne mimo NR SR, má za sebou výrazný úspech vo voľbách do VÚC, preferencie na zvoliteľnej úrovni a viac ako desaťtisíc členov.

Konzervativizmus verzus liberalizmus

Podľa Hlinu majú kresťanskí demokrati záujem na spolupráci s opozičnými stranami SaS a OĽaNO. Samotný predseda však zrejme nemá vo všetkom jasno. Kritizuje spoluprácu SNS a Mosta-Híd, ale jeho strane by neprekážala spolupráca so SaS. To je nepochopiteľné. V čom môže nájsť prienik kresťanské hnutie so silne liberálnou stranou, ktorá nemá problém podporovať potraty, legalizáciu marihuany a LGBTI komunitu? Platí, že účel svätí prostriedky a v záujme biznisu či uchopenia moci poprie KDH vlastnú podstatu? „Logika veci hovorí dohodnúť sa. Ale politika, žiaľ, vie byť iracionálna. Ak prevládne pragmatizmus, tak sa dohodneme. Ale kolegovia od nás nemôžu čakať, že prídeme kolenačky,“ povedal Hlina. Myslím, že ani kolenačky, ani postojačky nemá kam KDH chodiť, pretože zatiaľ stále stojí pred bránami parlamentu. Nateraz úvahy, s kým pôjde a nepôjde do koalície, preto pôsobia úsmevne, a to aj vzhľadom na deštrukčnú politiku, ktorú tu Alojz Hlina doteraz predvádzal. Exhibicionista z Oravy pre občanov SR za takmer desaťročné pôsobenie v politike nepriniesol nič pozitívne, okrem pútania pozornosti na jeho osobu.

Politická kariéra Alojza Hlinu

 

Do NR SR sa v roku 2012 dostal na kandidátke hnutia OĽaNO. Z klubu hnutia vystúpil a od marca 2015 pôsobil v poslaneckom klube KDH. Pracoval vo Výbore NR SR pre obranu a bezpečnosť. V septembri 2014 si zaregistroval stranu Občania Slovenska. Kresťanskí demokrati a strana Alojza Hlinu Občania SR podpísali koncom apríla 2016 zmluvu o spolupráci, ktorá mala viesť až k povolebnej spolupráci. Zmluva vypršala 120 dní pred parlamentnými voľbami v marci 2016. Hlina 11. apríla 2015 požiadal o členstvo v KDH a vysvetlil, že ak KDH jeho členstvo odobrí, vzdá sa funkcie predsedu aj členstva v strane Občania Slovenska a vedením do najbližšieho snemu poverí jednu z členiek strany. Jeho žiadosti vyhoveli a od 18. apríla 2015 je členom KDH. Novým predsedom KDH sa stal Alojz Hlina 11. júna 2016. V tajnom hlasovaní o tom v prvom kole rozhodli delegáti snemu v Ružomberku, od ktorých získal 223 hlasov.

Vyčíňanie Alojza Hlinu:

Máj 2009 – Oprel rebrík o budovu SNS a zvesil národniarom stranícku zástavu, pričom aktivisti blokovali budovu SNS pod hlavičkou iniciatívy Koniec primitivizmu v politike. Svoje konanie Hlina zdôvodnil ako symbolický akt – pretože v minulosti, keď protivník z hradu zvesil vlajku, chápalo sa to ako symbol porážky.

Marec 2010 – Priviezol pred Národnú radu SR desať oviec. Upozorňoval na to, že Slováci nie sú nijaké hlúpe stádo, protestoval tiež tak proti alkoholu v parlamente.

August 2010 – Mestská polícia spacifikovala Alojza Hlinu, ktorý sa snažil dostať k Marianovi Kotlebovi počas národnej púte k soche Svätopluka v Bratislave. Zároveň sa v parku pri NR SR našla kopa hnoja, na čo Hlina zareagoval, že kým Kotlebovci stoja v hnoji, je to ešte v pohode, keď budú stáť v krvi, už je zle.

August 2012 – Do okien vily na Timravinej ulici v Bratislave, v ktorej žil niekdajší vysoký predstaviteľ komunistického režimu Vasiľ Biľak, namieril hlaveň tanku T-72 zo sovietskej éry.

September 2013 – Poslanec Smeru Anton Martvoň obvinil Alojza Hlinu, že zarobil na predaji alkoholu mladistvým a že obhajuje tzv. šmejdov. Hlina zareagoval svojsky. Pribehol k Martvoňovi a fyzicky ho napadol. „Hrá sa na veľkého demokrata, ale nenechá ľudí povedať názor. Keď ho chcú povedať, napadne ich,“ komentoval situáciu Martvoň. Hlina zasa tvrdil, že na poslanca Smeru v skutočnosti nezaútočil. „Keby som ho napadol, ležal by na áre.“

September 2014 – Alojz Hlina do ministra práce Jána Richtera hodil euromincu. „To je za moju mamu,“ kričal na ministra Hlina, ktorého rozčúlilo, že vláda navrhla zvýšiť vianočný dôchodok len približne o 12 eur.

Január 2015 – Pred ministerstvo dopravy vysypal stovky kilogramov soli. Chcel tak upozorniť na predražený tender, ktorý zorganizovala Národná diaľničná spoločnosť (NDS) na posypovú soľ a podozrivú súťaž na platobný diaľničný systém. Tonu soli pár dní predtým vysypal aj pred kanceláriami NDS.

September 2015 – Na Obchodnej ulici v Bratislave zamuroval vchod do pobočky nebankovej spoločnosti Pohotovosť. Firma totiž podľa neho nemala oprávnenie poskytovať nové spotrebiteľské úvery, keďže na to nezískala licenciu od NBS. Polícia poslanca následne odviedla na výsluch.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.