ZÁPAS O SLOVENSKÚ ŠTÁTNOSŤ SA NESKONČIL

ODOMKNUTÝ ČLÁNOK: Roman Stopka: Slovenský národ, bez akejkoľvek idealizácie, má obrovský potenciál. To preto sa ho snažia, raz iredentistickí Maďari, inokedy kryptošovinistickí Česi, dostať pod svoju megalomanskú kontrolu. Je naliehavo potrebné posilniť vytrvalosť štátotvorného obyvateľstva a vydržať ešte jednu generáciu a tak zmeniť podmienky na odolanie tlakom cudzích záujmov.

Foto JANA BIROŠOVÁ
Dátum 01.01.2021

Pamätlivý čitateľ si ľahko spomenie na myšlienky ďalších osobností z časov, keď sa vznik republiky pripravoval, keď sa tvorila ústava, mena, ekonomická stratégia i obranná politika. Mnohí zostali len pri slovách, iní priložili ruku k dielu a ďalší sa dali cestou deštrukčnej kritiky a podpory nepriateľov republiky. Pre nás mladších, v tej dobe nenásytne naberajúcich nové vedomosti a skúsenosti, to bola úžasná príležitosť na formovanie sa v duchu skrytých ľudských ideálov. Verím, že charakterní, veci národa oddaní ľudia budú na naše štátotvorné obdobie pamätať a po celý svoj aktívny život ho aj rozvíjať, napriek deformačnému vplyvu opačne orientovaných masmédií i politických kritikov a oponentov idey slovenskej štátnosti.

Patrí veľké ďakujem ľuďom staršej generácie, ktorí dokázali stvoriť, čo my dnes zužitkúvame a máme príležitosť ďalej rozvíjať. Je na nás, tvorivo i pracovne už nosnej generácie, ako so započatým dielom naložíme. Práca ešte nie je skončená a bude záležať na našej vôli, schopnostiach i charakteroch, čím prispejeme do spoločného diela generácií slovenského národa. Môžeme postupovať konštruktívne s tvorivým rozmachom, ale tiež s bezduchým kapitulantstvom a úslužnosťou, ktorú sa snažia mnohí solventní výdatne podporovať.

Kto je kto

Ľudskej spoločnosti škodia, a dá sa očakávať, že v modernej dobe budú pozvoľna aj z medzinárodných vzťahov vytesňované, egocentrické a manipulačné fantázie evokované v zištných mysliach neznášanlivých ignorantov. Priestory pôsobenia sa otvoria čistým, konštruktívnym vizionárom, mysliteľom i akčným politikom schopným postihnúť ducha doby a konať na prospech života človeka a spolužitia národov. Dosiahnutý stupeň rozvoja ľudstva i aktuálna situácia v našom prostredí naznačujú, že treba vnímať realitu v celej jej premenlivej hĺbke. Nechce to veľa, iba pochopiť a podporiť vplyv Boha na ľudské zámery a štruktúry ľudskej spoločnosti. Každý národ má svoje miesto pod Slnkom a akékoľvek tendencie vyvyšovať sa nad druhým, zneužívať ľudskú dôverčivosť, ústupčivosť a neochotu priživovať sa na cudzej práci z morálnych dôvodov sú surové, proti ľudskej prirodzenosti a hrozivé, ak má ľudstvo prežiť nástrahy evolúcie. Možno sa to zdá romantické, ale už dnešná úroveň kybernetického modelovania ukazuje, aké nebezpečné pre medziľudské a obzvlášť medzinárodné vzťahy je vyvolávať dlhodobú nespokojnosť, ktorá napokon vždy rodí deštrukčnú silu. Nijaké silové riešenie nebýva večné. Len neľstivá ústretovosť, čo aj mierne zištná podpora a prajnosť vytvárajú priestor vzájomnému pochopeniu a rešpektu. V našom prostredí opäť vyklíčili osobnosti schopné postrehnúť historickú príležitosť i osudovú ponuku vrátiť svojmu národu, čo mu dávno patrilo. Vlastný štát. Stalo sa. Ale ani neprajníci samostatného slovenského štátu, nech už by mal akúkoľvek podobu, nespali. Uvedomovali si, že v potláčaní slovenskosti postupovali prirýchlo, čím vyvolali rast napätia v spoločnosti, ktoré sa už nedalo vybiť ináč než rozdelením ČSFR a vznikom dvoch rovnocenných štátnych celkov. Predvídavo implantovali do iniciačných a napokon aj riadiacich systémov SR svojich, zdanlivo však proslovensky vystupujúcich jednotlivcov, ktorí sa neskoršie začali aj otvorene združovať a verejne prezentovať. Významnejší z nich zostali pôsobiť v skrytosti. Postupne sa ukazuje, kto je kto.

Priestor pre vizionárov

Navyše faktor času, prinášajúci so sebou nové úlohy riadenia a variabilné možnosti ich riešení, nevyhnutnosť uplatnenia sa novej generácie a materiálny záujem spoločnosti ovplyvňovaný výdatnými manipuláciami opozície voči štátu spôsobili, že sa pôvodné napätie stlmilo a emancipačné úsilie slovenskej spoločnosti poľavilo. Reakcionári vytrvalo hlodajú a spochybňujú oprávnenosť vzniku, podsúvajú nezmyselnosť existencie, dokonca spochybňujú aj spôsob vzniku Slovenskej republiky. Skutoční patrioti verne zotrvali, čelili úskokom odporcov, šírili svetlo poznania a hľadali i nachádzali konštruktívne riešenia zveľaďovania a rozvíjania slovenskej štátnosti a perspektív slovenského štátu. Nepodľahli zahraničným mocenským tlakom ani pasciam strojeným domácimi renegátmi. Udržali si čistú myseľ a nezištnú odovzdanosť svojho úsilia na prospech vlastného štátu.

Už je to raz tak. Slovenský národ, bez akejkoľvek idealizácie, má obrovský potenciál. To preto sa ho snažia, raz iredentistickí Maďari, inokedy kryptošovinistickí Česi, dostať pod svoju megalomanskú kontrolu. Je naliehavá otázka prítomnosti posilniť vytrvalosť štátotvorného obyvateľstva a vydržať ešte jednu generáciu a tak zmeniť podmienky na odolanie tlakom cudzích záujmov. Potom bude akékoľvek ďalšie rozvíjanie našej štátnosti stáť na oveľa pevnejších základoch a našich významných činiteľov budeme môcť, bez povestných kverulantských kuvikov, zaradiť medzi historických, štátotvorných otcov nášho slovenského národa, kam bez akýchkoľvek pochybností patria. 

Spoločná sila na posilnenie SR

Väčšina občanov Slovenska sa hlási k myšlienkam kresťanstva. Bolo by veľmi prospešné nielen pre Slovákov, keby sa na tomto základe zjednotila vôľa duchovných predstaviteľov a občianskych politických vodcov a spoločne sa sústredila na posilnenie existencie a rozvoj možností samostatnej Slovenskej republiky. Malo by nás inšpirovať poučenie, ako nepokračovať aj z historických postupov vo vnútornej politike u susedných Čechov i Maďarov a z vplyvu následkov ich konaní na pôvodnú štátnosť i nimi vytvárané podmienky iným národom. Také poznanie si zaslúži byť zahrnuté do učebníc mládeže i špecializovaných odborníkov na riadenie štátu. Učiť by sme sa mali aj od Dánov, Izraelčanov, Nórov, ktorých početnosť obyvateľstva i rozloha územia nám je blízka, aj ich susedia k nim neboli vždy prajní. Platí nielen dopraj a bude ti dopriate, ale aj naopak. Patrí vám naša hlboká poklona a nesmierna vďaka, ctihodní zakladatelia a tvorcovia novej Slovenskej republiky.

Autor je predseda politickej strany Práca slovenského národa (PSN) Zdroj: www.psn.sk

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.