ZASTAVME MATOVIČOVU POMSTU DÔCHODCOM

Peter Pellegrini vyzval premiéra, aby upravil opatrenie o časoch nákupov pre seniorov.

Foto 
Dátum 24.04.2020

BRATISLAVA 24. apríla (TASR/extraplus.sk) - Podpredseda parlamentu a expremiér Peter Pellegrini (Smer-SD) vyzval predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) i hlavného hygienika SR Jána Mikasa, aby ešte v piatok upravili nariadenie týkajúce sa vyhradeného času na nákup pre seniorov nad 65 rokov. Opatrenie považuje za diskriminačné napríklad aj pre pracujúcich dôchodcov, keď zakazuje nakupovať seniorom mimo vyhradeného času. Pokiaľ nedôjde k náprave, je pripravený obrátiť sa na parlamentný ústavnoprávny výbor a prípadne aj Ústavný súd SR.

Pellegrini kritizoval, že sa opatrenie posunulo z odporúčaní na zákazy, pretože seniori podľa neho majú zákaz nakupovať v iných časoch ako v pracovných dňoch medzi 9.00 a 11.00 h. "V inom čase je osobám nad 65 rokov zakázané tieto prevádzky navštevovať a týmto prevádzkam zakázané osoby nad 65 rokov obsluhovať. Prešli sme z odporúčacej roviny do roviny zákazov. Opatrením jedného z úradov sme zo seniorov spravili občanov druhej kategórie a zásadným spôsobom obmedzili ich možnosť zabezpečiť si ich základné potreby," skonštatoval na piatkovej tlačovej konferencii. Dodal, že mimo vyhradených časov sa podľa opatrenia môžu seniori vyskytnúť len na benzínových pumpách a v lekárňach.

Pellegrini uznáva oprávnenosť chrániť tých najzraniteľnejších, predošlé opatrenia podľa neho chválili aj seniori. Očakáva však korigovanie tohto opatrenia. Poukázal na to, že na Slovensku ešte pracuje vyše 250-tisíc dôchodcov, ktorí si nemôžu ísť cez pracovný týždeň doobeda nakúpiť. Mnohí z nich podľa expremiéra pracujú v prvej línii, či už ako lekári alebo predavači.

Podpredsedníčka Jednoty dôchodcov Slovenska Valéria Pokorná na tlačovej konferencii skonštatovala, že dôchodcovia sa cítia ukrivdení, majú pocit, že sa dostávajú do izolácie a vidí tiež problém pre pracujúcich dôchodcov.

V súvislosti s opatrením Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktoré sa týka plošného zákazu nakupovania pre seniorov mimo vyhradených hodín sa na vládu obrátila aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková ešte vo štvrtok (23. 4.) uviedla, že aktuálne platný vyhradený nákupný čas pre seniorov nad 65 rokov stanovili vzhľadom na postupné uvoľňovanie činnosti prevádzok – predpokladá sa zvýšený pohyb ľudí na verejnosti, čo pre seniorov predstavuje vážne riziko. Račková tiež spresnila, že epidemiológovia budú v týchto dňoch pozorne sledovať, ako sa postupné uvoľňovanie činnosti prevádzok odzrkadlí na šírení ochorenia COVID-19 v populácii.

K situácií sa vyjadrila na svojom Facebooku aj bývalá ministerka vnútra Denisa Saková.

NECHRÁŇME DÔCHODCOV TAK, ŽE IM BUDEME UBLIŽOVAŤ

Podľa štatistík si každý piaty dôchodca privyrába. Hovoríme o vyše 260-tisícoch penzistoch, ktorí vďaka nariadeniu Matovičovej vlády, prišli o možnosť nakupovať v inom čase ako od deviatej do jedenástej. Na sobotný nákup môžu zabudnúť úplne. To, že vláda okolo sociálneho zmýšľania ani neprešla, vieme. Ale kde sa stratila láska k blížnemu?
Je dôležité starších, a teda rizikových občanov, pred koronavírusom chrániť, ale nie na úkor obmedzovania ich vlastných ľudských slobôd a dôstojnosti. Netýrajme ich, prosím. Prevádzky zo strachu pred pokutou seniorov mimo časového rozmedzia nepustia a je im celkom jedno, že penzista si chce ísť kúpiť len fľašu vody, aby v čoraz väčších teplách neskolaboval. Vláda ma plné ústa rečí o ochrane seniorov, no zdá sa, že radšej je na strane obchodov, ktoré vyplakávali, že tri hodiny denne vyčlenené našim starým rodičom či rodičom je jednoducho priveľa.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.