ZBABELEC BEZ PLÁNU

Tomáš Drucker: Na Slovensku sú státisíce rodín, ktoré nemôžu spávať, pretože sa boja budúcnosti. Na Slovensku sú desiatky tisíc živnostníkov a malých podnikateľov, ktorým sa pred očami rúca ich celoživotná snaha. 

Foto TASR/JAROSLAV NOVÁK
Dátum 05.04.2020

V ťažkých časoch sa treba zomknúť, ale to neznamená, že treba zo seba robiť pokusné myšky. Končí sa ďalší týždeň a namiesto realistickej vízie sa každý deň dozvedáme o bludných predstavách premiéra Matoviča. Najhoršie je, že on je vlastne zbabelý. Možno ma za toto “pohejtujú”niektorí, ale takto sa nemôže správať premiér a zvlášť v takejto situácii. Bojí sa robiť rozhodnutia, chce si robiť prieskumy, či vypnúť krajinu, bojí sa zaveliť ako ďalej, len aby nemusel prevziať zodpovednosť.

Žiaľ, nedozvedeli sme sa nič z toho, čo je úloha rozvážneho lídra. A tou je predstaviť plán, ako sa pohneme ďalej. Kedy budeme dostatočne testovať, keby zásobíme nemocnice a zariadenia sociálnych služieb. Kedy a za akých podmienok začneme zapínať hospodársky život. Namiesto toho stále iba dobiehame prvé ekonomické opatrenia, ktoré v iných štátoch - aj tých, ktoré majú s epidémiou oveľa viac problémov - už dávno prijali. 

Pán premiér, na Slovensku sú státisíce rodín, ktoré nemôžu spávať, pretože sa boja budúcnosti. Na Slovensku sú desiatky tisíc živnostníkov a malých podnikateľov, ktorým sa pred očami rúca ich celoživotná snaha. Možno nenávratne. 

Ľudia potrebujú vidieť a počuť z úradu vlády rozvážne slová a jasné riešenia. Nie šialené úvahy o blackoutoch. Nie popieranie seba samého. Nie prekáračky na nekonečných tlačových besedách, na ktorých zaznieva veľa slov, ale málo informácií. Aj prezidentka Zuzana Čaputová v piatok premiérovi aspoň jemne pripomenula, že potrebujeme plán a pokoj.

Slovensko začiatkom marca naozaj zareagovalo rýchlo a vyhli sme sa talianskej tragédii. 
Miesto toho, aby sme to využili a hľadali cesty ako začať opatrne žiť, sledujeme iba každodenný chaos z úradu vlády. Škody, ktoré táto absencia zdravého rozumu spôsobí, budú väčšie a dlhodobejšie, ako priame dôsledky epidémie. “Hnusobu” neporazíme tým, že sa zatvoríme, s hnusobou sa musíme naučiť nejaký čas spoluexistovať tak, aby sme ochránili naše rodiny, ale aby mali aj z čoho žiť. Urobte adresné opatrenia, predstavte plán na život v krajine - tu na Slovensku. A hlavne začnite byť pán premiér trošku pokorný a zodpovedný.

Tomáš Drucker uverejnil príspevok na svojom Facebooku 4. apríla 2020.