ZBRANE NOVEJ GENERÁCIE

Moskva disponuje impozantnou vojenskou technikou, schopnou prekonať všetky súčasné obranné systémy

Foto archív
Dátum 26.03.2018

Posolstvo ruského prezidenta Federálnemu zhromaždeniu RF 1. marca zaznelo v čase vrcholiacej kampane pred prezidentskými voľbami, v ktorých Vladimir Putin znovu kandiduje ako nezávislý. Najmä bezpečnostní odborníci však čakali aj na to, či prezident zareaguje na tri kľúčové bezpečnostno-politické dokumenty (Národná bezpečnostná stratégia, Obranná stratégia a Jadrová doktrína – Nuclear Posture review), ktoré zverejnila v krátkom slede za necelého pol druha mesiaca administratíva Donalda Trumpa.

Rusko technologicky predbehlo konkurentov, najmä USA, o niekoľko rokov, pričom svoju výzbroj vyrába lacnejšie.

Asi dve tretiny vystúpenia venoval vnútropolitickým, najmä sociálno-ekonomickým otázkam. Stručne poukážeme na to, že postavenie štátu vo svete podľa Vladimira Putina neurčujú len prírodné zdroje a výrobné kapacity, ale predovšetkým ľudia, podmienky ich rozvoja a sebarealizácie. Predvolebnú atmosféru vystúpenia dokreslilo vyjadrenie, že základom všetkého je blahobyt občanov Ruska. V súvislosti s potrebou zvýšiť kvalitu života obyvateľstva Vladimir Putin zvýraznil nevyhnutnosť znížiť počet ľudí žijúcich pod hranicou chudoby. Vláda v záujme toho uvoľní viac prostriedkov na starostlivosť o mladé rodiny a demografický rast, zlepší systém zdravotnej starostlivosti, zvýši dôchodky, rozšíri bytovú výstavbu a zlepší dopravnú infraštruktúru. Prezident vyzval aj na to, aby sa Rusko snažilo dostať medzi päť najväčších ekonomík sveta.

Utajované záležitosti

Druhú časť posolstva tvorili bezpečnostné otázky. S mimoriadnym záujmom boli prijaté informácie o nových ruských zbraniach. Pokojný, vecný, ale aj dôrazný tón, akým sa o nich hovorilo (pričom sa využila aj videoprojekcia), zaskočil nielen západné médiá, ale aj odborníkov.

Mediálne i odborné kruhy na Západe sústavne špekulujú o tom, akým smerom sa uberá vojenský výskum a vývoj v Rusku, kam sa dostal a čo sa dá očakávať. Avšak vzhľadom na to, že ide o utajované záležitosti, treba to, čo sa hovorí a píše, brať s rezervou. Súhrnný prehľad „noviniek“ podaný v posolstve bol nielen prekvapujúci, ale aj impozantný. Možno povedať, že  niektoré diskusie o bezpečnosti a jej zaisťovaní v súčasnom svete to posunie do inej roviny.

V posolstve sa hovorilo o krokoch, ktoré sa podnikli v záujme zvýšenia bezpečnosti Ruska, najmä v oblasti vybavenia vojsk novými zbraňami a vojenskou technikou. Poukázalo sa aj na pripravované kroky v tejto oblasti. Prezentovalo sa šesť nových zbraní (zbraňových systémov), schopných prekonať všetky súčasné protiletecké i protiraketové obranné systémy. Zdôraznilo sa aj to, že vývoj týchto zbraní výrazne pokročil a sú vytvorené podmienky na ich zaradenie do výzbroje ozbrojených síl v dohľadnom čase.

Znalci považujú prezentované zbrane za reálne, nejde o nijaký nový Hollywood, ako boli kedysi reaganovské hviezdne vojny. Predpokladajú, že hoci prezentované systémy sú známe a o ich vývoj sa pokúšajú rôzne štáty, Rusi vynašli aj niečo nové. Technologicky predbehli konkurentov, najmä USA, o niekoľko rokov, pričom svoju výzbroj vyrábajú lacnejšie.

Neohraničený dolet

V prvom rade ide o raketovú techniku. Rusko bolo prinútené urýchliť vývoj v tejto oblasti ako odpoveď na jednostranné odstúpenie USA od zmluvy o obmedzení systémov protiraketovej obrany v roku 2001. Nikomu sa však novými zbraňami nevyhráža a ani nechce na nikoho útočiť. Cieľom týchto zbraní je zaistiť bezpečnosť štátu.

Nová kvalita rakiet sa dosahuje predovšetkým zvýšením ich rýchlosti na hyperzvukovú (hypersonickú) úroveň (viac ako desaťnásobok rýchlosti zvuku). V niektorých sa s týmto cieľom využívajú jadrové pohony. Zameriava sa aj na prvky, znižujúce možnosti zachytenia (odhalenia letu) rakiet a tým aj ich zraniteľnosti. Putin poukázal na štyri raketové novinky.

Prvou je raketový komplex novej generácie s ťažkou strategickou raketou Sarmat, ktorá môže zasiahnuť akýkoľvek cieľ vzdialený 11- až 15-tisíc kilometrov. Jedna raketa môže niesť až 15 individuálne navádzaných hlavíc s mohutnosťou až 750 kiloton. Raketa má krátku aktívnu časť letu, čo sťažuje jej zachytenie súčasnými prostriedkami protiraketovej obrany.

Druhú novinku predstavuje zdokonalená raketa – strela s plochou dráhou letu. Pohybuje sa v malých výškach a trasu jej pohybu nemožno predvídať. Je vybavená jadrovou pohonnou jednotkou, čo umožňuje fakticky neohraničený dolet. Môže niesť jadrovú nálož. Súčasnými prostriedkami protiraketovej obrany je nezničiteľná.

Prakticky nezničiteľná

Treťou novinkou je systém s raketou Kinžal (Dýka), ktorá je odpaľovaná z lietadla. Letí desaťkrát rýchlejšie, ako je rýchlosť zvuku, a má vysokú schopnosť manévrovania. V súčasnosti je tiež prakticky nezničiteľná. Ruské ministerstvo obrany ohlásilo 11. marca úspešné otestovanie rakety.

Štvrtý, najzložitejší, ale zatiaľ asi aj najzáhadnejší systém predstavuje komplex strategického určenia Avangard (môže ísť o bombardér vybavený raketami), ktorý dosahuje až dvadsaťnásobok rýchlosti zvuku. Môže lietať na veľké vzdialenosti v hustých vrstvách atmosféry a keďže má plazmový obal, vydrží zahriatie na 1600 – 2000 °C. Súčasnými protiraketovými obrannými systémami je nezasiahnuteľný. Pred skončením výskumu tohto systému Vladimir Putin varoval Washington už v roku 2004, vyzýval ho na nové dohody, ale Spojené štáty ho nevypočuli.

Podmorský dron

Piatym novým systémom sú laserové zbrane, ktorých výskum a vývoj sa uskutočňuje vo viacerých štátoch. V Rusku sa v tomto smere dosiahol významný pokrok, ale o detailoch zbraňového systému sa nehovorilo. Už vlani však boli rozmiestnené vo vojskách mohutné bojové laserové komplety.

Nakoniec šiestou novou zbraňou je podmorský bojový prostriedok, ktorý sa môže označiť rôznym spôsobom – ako podvodné torpédo, podmorský dron, ponorka bez posádky a pod. Dohady o tejto zbrani vyvíjanej v rámci viacúčelového námorného systému Status-6 sa dostali do médií už v novembri 2015 po rokovaní Putina s vedením ministerstva obrany v Soči.

O ruskom Statuse-6 ako najstrašnejšej jadrovej zbrani písal 20. januára Robert Farley v National Interest. Na toto nebezpečenstvo pre Spojené štáty viackrát upozornili aj odborníci v oblasti vojenskej námornej bezpečnosti ako Bryan Clark, ktorý dlhé roky slúžil vo vojenskom námorníctve USA a v súčasnosti pôsobí v Stredisku pre strategické a rozpočtové hodnotenia vo Washingtone, či Thomas Callender, ktorý slúžil ako dôstojník na ponorkách Spojených štátov a v súčasnosti je popredným výskumníkom pre obranné programy v oblasti námorných zbraní a moderných technológií v The Heritage Foundation.

Nočná mora USA

Podľa odborníkov sa zbraň stane nočnou morou obrany USA, ktorá sa síce pýši silou a schopnosťami protiraketových systémov, ale na boj proti takýmto podmorským prostriedkom nie je pripravená. Predpokladá sa, že prvý prototyp tejto zbrane bude funkčný do konca roka 2019 a v roku 2020 sa už môže zavádzať do ruského vojenského námorníctva. Zbrane by mali byť umiestnené na ponorkách projektov 09851 a 09852, ktoré sa tiež majú v blízkom čase zaradiť do ruského vojenského námorníctva.

V prejave Vladimira Putina je akoby zakódované, že nad Ruskom sa dnes nedá dosiahnuť vojenská prevaha.

Zbraňou sa budeme zaoberať podrobnejšie, lebo jej charakteristika bola 10. marca aj so schémou (tá sa však neskôr stiahla) zverejnená na argentínskej webovej stránke www.tiempomilitar.com.ar. Tiempo militar má na svojej webovej stránke podtitul denník súčasnej vojenskej politiky a bezpečnostných síl.

Kvalitatívne novým prvkom tejto podmorskej zbrane je schopnosť pohybovať sa v hĺbke až tisíc metrov a dosahovať rýchlosť 185 km za hodinu (okolo 100 námorných uzlov). Je to oveľa viac nielen ako rýchlosť ponoriek a hladinových plavidiel, ale aj najrýchlejších súčasných torpéd. Napriek tomu má nízky šum.

Podľa zverejnenej schémy má zbraň podobu torpéda s dĺžkou 24 metrov. Jej vybavenie jadrovým pohonom umožňuje pohyb na neobmedzenú vzdialenosť. Vzhľadom na to, že môže niesť i silný jadrový náboj – aj viac ako 10 megaton (je to päťstokrát viac, ako bola mohutnosť bomby zhodenej USA na Hirošimu v auguste 1945), ide o jednu z najsmrteľnejších zbraní, aká bola kedy skonštruovaná.

Nepredvídateľnosť smeru

Po lokalizovaní cieľa čaká tento podmorský dron hlboko pod vodou na potvrdenie odpálenia jadrovej nálože. Technické parametre zbrane (najmä hĺbka a rýchlosť pohybu, nepredvídateľnosť jej smeru) fakticky znemožňujú jej zachytenie a robia ju takmer nezraniteľnou.

Nálož má obsahovať vysoko rádioaktívny prvok kobalt-60, po ktorého použití môže vzniknúť kontaminácia znemožňujúca život v zasiahnutej oblasti až na 100 rokov. Pri explózii niekoľkých náloží pri pobreží môže vzniknúť až 30 metrov vysoká vlna cunami. Pri určitom prúdení vzduchu by po výbuchu na pobreží USA mohlo prísť k rádioaktívnemu zamoreniu až v Latinskej Amerike.

Ak by aj zbraň nezasiahla stanovený cieľ, deštrukčná vlna, ktorú by vytvorila, by bola rovnako katastrofická. Odborníci v USA predpokladajú, že mestá ako Washington, New York, Boston a i. môžu byť zničené jedným útokom, ak by sa Rusko odvážilo hrať touto kartou.

V prejave Vladimira Putina je akoby zakódované, že nad Ruskom sa dnes nedá dosiahnuť vojenská prevaha. Nastal čas, aby Západ vedený USA uznal zmeny vo svetovej bezpečnosti a pristúpil k novým dohodám, ktoré povedú k zníženiu narastajúceho napätia. Vznikajú možnosti využiť kolosálne prostriedky dosiaľ vynakladané na vojenské účely iným spôsobom, ktorý prispeje k riešeniu globálnych problémov súčasného sveta.

Autor prednáša medzinárodné vzťahy na Ekonomickej univerzite v Bratislave

 

 

 

 

 

 

 

Fotogaléria

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.