ZDRAVOTNÉ SETRY: VLÁDA NÁS ZRADILA! NIČ NÁM NEDÁVA!

 „Už sa začíname strácať vo vyjadreniach štátu. Sestry a pôrodné asistentky riskujú vlastné zdravie a život už od začiatku pandémie. Je ich málo, sú unavené, vystresované a nedocenené. Ak majú byť terajšie nízke mzdy a príplatky poďakovaním za ich prácu, tak môžeme vyhlásiť, že vláda nás zradila,” vyhlásila prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová. 

Foto SITA/Branislav Bibel
Dátum 18.10.2021

V prípade, že Vláda SR nenavýši finančné zdroje na zvýšenie miezd sestier, pôrodných asistentiek, ale aj ďalších zdravotníckych pracovníkov od 1. januára 2022, zažije väčšina slovenských sestier a pôrodných asistentiek ľadovú sprchu pri pohľade na mzdové dekréty. Uviedla to v tlačovej správe Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA). Podľa prezidentky komory Ivety Lazorovej sa aktuálny plat sestier v ambulanciách a v zariadeniach sociálnych služieb pohybuje väčšinou na úrovni 750 eur. Lazorová neočakáva, že dostanú napriek sľubom ministra zdravotníctva v budúcom roku viac, a to z viacerých dôvodov.

Zdravotníctvo je oblasť, ktorá podlieha vysokému stupňu regulácie zo strany štátu v záujme ochrany pacientov. Podľa SKSaPA sa však už menej pozornosti venuje ochrane zdravotníckych pracovníkov, ako aj uspokojovaniu ich požiadaviek. „Štát zákonmi vyžaduje od sestier a pôrodných asistentiek splnenie rôznych povinnosti, má na ne rôzne požiadavky, kladie naň rôzne obmedzenia a podobne. Právom preto očakávame, že nám budú garantované aspoň adekvátne minimálne platy, a to odstupňované podľa rokov praxe a podobne. Zatiaľ nám však prakticky nič nedáva,” konštatuje prezidentka Lazorová. Reaguje tak na vládou schválený návrh rozpočtu na rok 2022.

Valorizáciou miezd od 1. januára 2022 pri aktuálne nastavených koeficientoch na výpočet základnej mzdy si sestry a pôrodné asistentky prilepšia o 3,62 %, teda o 36,49 eur. Tieto koeficienty sú podľa Lazorovej hlboko pod úrovňou priemernej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve. Navyše, sestier v ambulanciách a zariadeniach sociálnych služieb sa mzdový automat, na základe ktorého sa majú podľa slov ministra Vladimíra Lengvarského v roku 2022 odmeňovať zdravotnícki pracovníci, nevzťahuje. „Tieto sestry sú odmeňované na základe Zákona o verejnej službe alebo podľa Zákonníka práce, prípadne majú takzvaný zmluvný plat, kde ich mzdy sú neraz na úrovni minimálnej mzdy,” upozorňuje riaditeľ kancelárie SKSaPA Lukáš Kober.

Na margo analýzy miezd zamestnancov v zdravotníctve v porovnaní s okolitými krajinami, ktorú má na základe rozhodnutia vlády pripraviť rezort zdravotníctva, Kober tiež pripomenul, že komora takúto analýzu už dávno urobila a predložila ju ministerstvu. SKSaPA preto nechápe, prečo bol minister poverený pripraviť ďalšiu analýzu. Čo sa týka sedemeurových príplatkov, ktoré ministerstvo opäť zavedie, keď počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 v nemocniciach prekročí hranicu 1 000, Lazorová nerozumie, prečo až pri tejto hranici. Navyše, hodnota príplatku je podľa jej slov nízka, nakoľko aj za prácu v mobilných odberových miestach dostávali zdravotníci 15 eur. „Už sa začíname strácať vo vyjadreniach predstaviteľov štátu. Sestry a pôrodné asistentky riskovali a riskujú vlastné zdravie a život už od začiatku pandémie. Je ich málo, sú unavené, vystresované a nedocenené. Ak má byť toto poďakovaním za ich prácu, tak môžeme vyhlásiť, že Vláda SR týmto krokom zradila slovenské sestry a pôrodné asistentky,” vyhlásila Lazorová.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.