ZDRAVOTNÍCI: NA NORMÁLNE FUNGOVANIE POTREBUJEME OVEĽA VIAC PEŇAZÍ!

"V záujme zachovania zdravotnej starostlivosti o našich občanov a v záujme všetkých zdravotníckych pracovníkov žiadame, aby bol prijatý taký rozpočet, ktorý bude riešiť personálnu stabilizáciu zdravotníckych pracovníkov, zabezpečí dostatočný rozvoj rezortu do budúcnosti a bude riešiť pandemickú situáciu," uviedli v spoločnom stanovisku slovenské zdravotnícke organizácie.

Foto SITA/Ľudovít Vaniher
Dátum 22.10.2021

Slovenské zdravotnícke organizácie vyzvali poslancov Národnej rady (NR) SR, aby pri schvaľovaní rozpočtu na budúci rok zvýšili rozpočet v kapitole zdravotníctvo minimálne na úroveň priemeru krajín V4. TASR o tom v piatok informovala manažérka pre komunikáciu a médiá Slovenskej lekárskej komory (SLK) Nancy Závodská.

"V záujme zachovania zdravotnej starostlivosti o našich občanov a rovnako v záujme všetkých zdravotníckych pracovníkov žiadame, aby bol prijatý taký rozpočet, ktorý bude riešiť personálnu stabilizáciu zdravotníckych pracovníkov, zabezpečí dostatočný rozvoj rezortu do budúcnosti a bude riešiť pandemickú situáciu," uviedli v spoločnom stanovisku.  

Poslanci by podľa zástupcov zdravotníkov mohli napríklad zvýšiť platby za poistencov štátu. Pre porovnanie uviedli, že Česko počíta v rozpočte v tejto položke s platbou na úrovni 77 eur, Slovensko navrhuje zníženie na 31 eur. Legislatívnou úpravou vyzývajú prednostne stabilizovať počet zdravotníckych pracovníkov v systéme zdravotnej starostlivosti.

Žiadajú tiež zaviazať zdravotné poisťovne, aby nárast finančných prostriedkov preniesli v plnej výške do platieb za realizované výkony zdravotnej starostlivosti jej poskytovateľom.

Na spoločnom stretnutí sa SLK, Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácia súkromných lekárov SR, Lekárske odborové združenie, Zväz ambulantných poskytovateľov, Slovenská lekárska spoločnosť, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek a Slovenská komora zdravotníckych záchranárov zhodli na tom, že plánovaný rozpočet v kapitole zdravotníctvo nedostatočne reflektuje problémy a potreby tohto rezortu. Zdôraznili, že v prípade schválenia jeho predloženej podoby ohrozí kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre slovenských pacientov.

V súvislosti s plánovanou reformou zdravotníctva sa predstavitelia zdravotníckych organizácií zhodli, že v nej "nie sú zakomponované množstvá pripomienok jednotlivých subjektov v dôsledku nedostatočnej predchádzajúcej diskusie so zdravotníckymi organizáciami".  

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.