ZDRAVOTNÍCI POSLUŠNE SLÚŽIA MATOVIČOVI A ZA ODMENU DOSTANÚ LIKVIDAČNÉ POKUTY

Matovičova vláda podľa organizácií pripravuje bič na celé zdravotníctvo a vyhráža sa poskytovateľom zdravotnej starostlivosti státisícovými, likvidačnými pokutami. Týka sa nielen nemocníc a ambulancií ako právnických osôb, ale aj fyzických osôb, teda lekárov a sestier.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 10.11.2020

BRATISLAVA 10. novembra (SITA/extraplus.sk) - Novela z dielne Ministerstva zdravotníctva SR zavádza neprimerané a doslova likvidačné pokuty pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Týka sa nielen nemocníc a ambulancií ako právnických osôb, ale aj fyzických osôb, teda lekárov a sestier. Upozorňujú na to organizácie zastupujúce poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktoré v spoločnom memorande nesúhlasia s návrhom novely zákona o zdravotných poisťovniach a dohľade nad zdravotnou starostlivosťou. Tú parlament minulý týždeň posunul do druhého čítania. "Považujeme za nepochopiteľné, ak v situácii, keď zdravotnícky personál bojuje s vypätím všetkých síl s pandémiou COVID-19, pripravuje vláda bič na celé zdravotníctvo a vyhráža sa poskytovateľom zdravotnej starostlivosti státisícovými pokutami," uviedli organizácie.

Tento návrh je podľa organizácií nielen v súčasnej situácii absurdný, ale má aj závažné právne nedostatky. Poukazujú napríklad na neprimeranosť výšky pokút, ktorá je pri opakovanom porušení likvidačná. Tým sa podľa nich znižuje pravdepodobnosť odškodnenia poškodeného pacienta a pozostalých. Organizácie upozorňujú aj na duplicitu postihu poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. "Za nehorázny považujeme aj spôsob prípravy tejto legislatívy," uvádza sa v memorande. Organizácie poukazujú na to, že časť upravujúca výšku pokút nebola v návrhu zákona v medzirezortnom pripomienkovom konaní a pripomienkujúce subjekty tak nemali možnosť sa k nemu vyjadriť. "Toto konanie Ministerstva zdravotníctva SR je tak v rozpore s Legislatívnymi pravidlami SR a považujeme ho za podraz všetkých zdravotníkov." dodali.

 

Tento článok je obsahom pre predplatiteľov.

 

Pridajte sa k predplatiteľom

Ste predplatiteľom?

Prihláste sa

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.