ZELENSKYJ: CHCEME OKAMŽITÉ BEZPEČNOSTNÉ ZÁRUKY OD RUSKA A ZÁPADU

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj: Ukrajina potrebuje bezpečnostné záruky. Jasné, konkrétne a okamžité. Zhodujeme sa v názore, že o budúcnosti európskej bezpečnosti sa rozhoduje práve teraz, tu v našej domovine, na Ukrajine.

Foto SITA/AP
Dátum 23.02.2022

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval v stredu Západ a Moskvu, aby Kyjevu dali "okamžité" bezpečnostné záruky, ktoré by odvrátili hrozbu invázie zo strany Ruska. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
      
"Ukrajina potrebuje bezpečnostné záruky. Jasné, konkrétne a okamžité," uviedol Zelenskyj. "Som presvedčený, že Rusko musí byť medzi tými krajinami, ktoré poskytnú jednoznačné bezpečnostné záruky," dodal. Zelenskyj upozornil na to, že o "budúcnosti európskej bezpečnosti" sa rozhoduje v súčasnej napätej situácii a hroziacej invázie zo strany Ruska. "Zhodujeme sa v názore, že o budúcnosti európskej bezpečnosti sa rozhoduje práve teraz, tu v našej domovine, na Ukrajine," povedal Zelenskyj novinárom na spoločnom brífingu s prezidentmi Poľska a Litvy - Andrzejom Dudom a Gitanasom Nausédom.
      
Lídri Poľska a Litvy v spoločnom vyhlásení so Zelenským uviedli, že Ukrajina si vzhľadom na súčasné bezpečnostné hrozby zo strany Ruska zaslúži štatút kandidátskej krajiny na vstup do Európskej únie, píše agentúra Reuters. "Zdôrazňujeme, že vzhľadom na významný pokrok v implementácii asociačnej dohody (s EÚ) a vnútroštátnych reforiem, ako aj na súčasné bezpečnostné výzvy si Ukrajina zaslúži štatút kandidátskej krajiny EÚ, pričom Litva a Poľsko podporia Ukrajinu pri dosahovaní tohto cieľa," uvádza sa v spoločnom vyhlásení, ktoré vyzýva medzinárodnú komunitu na "rýchle zavedenie" rozsiahlych sankcií voči Rusku vrátane opatrení zameraných na plynovod Nord Stream 2.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.