ZELENSKYJ: RUSKO NEMÔŽE BYŤ POVAŽOVANÉ ZA HODNOVERNÉHO PARTNERA

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok vyzval spojencov, aby uvalili sankcie na sektor ruskej jadrovej energetiky. Rusko nemôže byť považované za hodnoverného partnera pre kontakty v jadrovej oblasti, povedal Zelenskyj. Zdôraznil, že čím skôr budú na ruský jadrový priemysel uvalené sankcie, tým skôr bude svet bezpečnejší.

Foto SITA/AP
Dátum 10.03.2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok vyzval spojencov, aby uvalili sankcie na sektor ruskej jadrovej energetiky. Podľa britskej stanice BBC Zelenskyj zdôraznil, že ďalšie odstavenie Záporožskej jadrovej elektrárne od dodávok elektrickej energie v dôsledku ruského ostreľovania z noci na štvrtok svedčí o nezodpovednosti Ruska. 

Vo svojom večernom príhovore, zverejnenom v noci na piatok, Zelenskyj upozornil, že takéto kritické situácie v ukrajinských jadrových zariadeniach vytvára Rusko zámerne. Preto Rusko nemôže byť považované za hodnoverného partnera pre kontakty v jadrovej oblasti, povedal Zelenskyj.Zdôraznil, že čím skôr budú na ruský jadrový priemysel uvalené sankcie, tým skôr bude svet bezpečnejší.

"Teroristickému štátu nemôžeme ponechať žiadnu možnosť, aby akékoľvek jadrové zariadenia kdekoľvek na svete použil na terorizovanie," dodal. Záporožská jadrová elektráreň (ZAES) zažila vo štvrtok výpadok v dodávkach elektriny po ďalšej vlne mohutných raketových útokov, ktoré ruská armáda podnikla v noci na štvrtok. ZAES preto musela byť dočasne pripojená na záložné generátory. Do normálu sa zásobovanie ZAES elektrinou dostalo vo štvrtok popoludní. 

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi pripomenul, že šlo už o šiesty takýto výpadok ZAES od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Ruskom okupovaná ZAES na juhovýchode Ukrajiny je najväčšia svojho druhu v Európe. MAAE opakovanie vyjadruje obavy, že v dôsledku ostreľovania dôjde v objekte k jadrovej havárii.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.