ZELENSKYJ S MACRONOM ROKOVALI O ZABEZPEČENÍ OBILNÉHO KORIDORU
Prezidenti Ukrajiny a Francúzska, Volodymyr Zelenskyj a Emmanuel Macron, v nedeľu v spoločnom telefonáte diskutovali o fungovaní námorného koridoru, ktorý Kyjev vytvoril na bezpečnú plavbu lodí po tom, ako Moskva odstúpila od prelomovej dohody o preprave obilia z Ukrajiny.
Prezidenti Ukrajiny a Francúzska - Volodymyr Zelenskyj a Emmanuel Macron - v nedeľu v spoločnom telefonáte diskutovali o fungovaní námorného koridoru, ktorý Kyjev vytvoril na bezpečnú plavbu lodí po tom, ako Moskva odstúpila od prelomovej dohody o preprave obilia z Ukrajiny. Telefonát sa uskutočnil v predvečer schôdzky ruského prezidenta Vladimira Putina s tureckým lídrom Recepom Tayyipom Erdoganom, ktorý chce dohodu o obilí oživiť.
Macron a Zelenskyj spolu hovorili krátko po tom, ako ruská armáda podnikla ďalší dronový útok na Odeskú oblasť na juhu Ukrajiny. Práve prístavy v tejto oblasti sa využívali i využívajú na prepravu obilia z Ukrajiny. "Diskutovali sme aj o spôsoboch, ako zabezpečiť fungovanie obilného koridoru a ako posilniť bezpečnosť Odeskej oblasti," informoval Zelenskyj na sociálnych sieťach po telefonáte s Macronom.
Ukrajinský prezident sa okrem toho Macronovi poďakoval za "kľúčovú vojenskú pomoc" Francúzska Kyjevu a uviedol, že počas telefonátu "diskutovali o ďalších balíkoch" pomoci. Ukrajina tento týždeň uviedla, že cez dočasný námorný koridor v Čiernom mori, ktorý zriadila minulý mesiac na bezpečnú plavbu lodí z/do svojich prístavov, preplávali ďalšie štyri lode.
Tlačové agentúry pred tým v nedeľu informovali, že ruské bezpilotné lietadlá zaútočili v noci na nedeľu na sklady paliva v ukrajinskom prístavnom meste Reni, ktoré leží na rieke Dunaj v Odeskej oblasti neďaleko hraníc s Rumunskom. Ruské ministerstvo obrany, ktoré o tom informovalo, tvrdí, že tieto skladovacie priestory sa "používali na zásobovanie vojenskej techniky Ozbrojených síl Ukrajiny.
"Všetky určené ciele boli zasiahnuté," konštatovalo ministerstvo obrany. Ukrajinská generálna prokuratúra však na platforme Telegram podľa agentúry AFP uviedla, že Rusko v oblasti Dunaja zasiahlo "civilnú priemyselnú infraštruktúru". Dodala, že v dôsledku útoku boli zranení dvaja ľudia, ktorých hospitalizovali.
Rumunské ministerstvo obrany v nedeľu dôrazne odsúdilo opakované ruské útoky na ukrajinskú infraštruktúru na Dunaji v blízkosti svojich hraníc. Zopakovalo, že tieto útoky na civilné ciele a infraštruktúru na Ukrajine sú ničím neopodstatnené a sú v hlbokom rozpore s pravidlami medzinárodného humanitárneho práva.
Ukrajinské vzdušné sily v nedeľu informovali aj o nočných útokoch dronov na prístavnú infraštruktúru v Odeskej oblasti. Oznámili, že sa im podarilo zničiť 22 z 25 dronov Šáhid iránskej výroby. Rusko útočí na Odesu a Odeskú oblasť od polovice júla, keď odstúpilo od tzv. čiernomorskej obilnej dohody.
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.