ZELENSKYJ: UKRAJINA SI ZASLÚŽI ZAČAŤ ROKOVANIA O INTEGRÁCII DO EÚ UŽ TENTO ROK

Volodymyr Zelenskyj, ukrajinský prezident: Naša ďalšia integrácia by mohla dať našim ľuďom energiu a motiváciu bojovať napriek akýmkoľvek prekážkam a vyhrážkam. Verím, že Ukrajina si zaslúži začať už tento rok rokovania o členstve v EÚ.

Foto SITA/AP
Dátum 03.02.2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podľa vlastných slov dosiahol „dôležité vzájomné porozumenie“ s predsedníčkou Európskej komisie týkajúce sa ukrajinskej snahy o členstvo v Európskej únii (EÚ). Ako sa ďalej vyjadril, vo štvrtok absolvoval produktívne rokovania s líderkou Komisie Ursulou von der Leyenovou i členmi kolégia eurokomisárov. Tie podľa neho ukázali, že všetky strany chápu „skutočnosť, že Ukrajina potrebuje neustálu a plnú podporu pri obrane proti Rusku“, skonštatoval Zelenskyj počas svojho nočného príhovoru.

„A tiež skutočnosť, že naša ďalšia integrácia by mohla dať našim ľuďom energiu a motiváciu bojovať napriek akýmkoľvek prekážkam a vyhrážkam. Verím, že Ukrajina si zaslúži začať už tento rok rokovania o členstve v EÚ,“ pokračoval a zároveň sa poďakoval Von der Leyenovej a jej kolegom v únii za vojenskú, finančnú a sociálnu podporu Ukrajiny „na ceste k integrácii“.

Kyjev v piatok hostí 24. samit EÚ – Ukrajina, prvý od začiatku ruskej agresie a tiež odvtedy ako únia udelila Ukrajine štatút kandidátskej krajiny. Predstavitelia európskeho bloku a Ukrajiny by mali rokovať o ceste Ukrajiny do Európy a prístupovom procese, reakcii EÚ na vojnu Ruska proti Ukrajine, spolupráci v otázkach rekonštrukcie a pomoci a v oblastiach energetiky a prepojenosti a tiež globálnej potravinovej bezpečnosti. Na záver samitu by mali vydať spoločné vyhlásenie.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.