ZEMAN: DNES DEMONŠTRUJEME PROTI SLOBODNÝM VOĽBÁM

Český prezident vyjadril podporu premiérovi Andrejovi Babišovi

Foto ARCHÍV
Dátum 26.06.2019

PRAHA (cz.sputniknews.com/Extra plus) - Prezident Miloš Zeman vyhlásil počas stretnutia s občanmi v obci Humpolec na adresu protestujúcich proti vláde premiéra Andreja Babiša, že v minulosti ľudia demonštrovali za možnosť vykonávať slobodné voľby, ale po 30 rokoch prebiehajú demonštrácie proti slobodným voľbám. Zeman priznal ľuďom právo demonštrovať. Vlády sa však v slobodných a demokratických spoločnostiach vytvárajú na základe slobodných volieb, a nie na základe demonštrácií, pripomenul.

Prezident sa tiež na stretnutí s občanmi venoval otázke množstvo ľudí na nedeľnej demonštráciu na pražskej Letnej. Povedal, že na Letnej sa zišlo 250-tisíc ľudí, čo je podľa jeho slov trikrát menej ako v novembri 1989, kedy sa demonštrácií sám zúčastnil.
 
V Českej republike prebiehajú najväčšie demonštrácie od roku 1989. Ich organizátorom je iniciatíva Milión chvíľok pre demokraciu, ktorá požaduje demisiu ministerky spravodlivosti Marie Benešovej a premiéra Babiša kvôli jeho kauze Bocianie hniezdo a kauze európskych dotácií.