ZEMAN PREHLBUJE VZŤAHY S KREMĽOM

Český prezident odštartuje svoj päťdňový pobyt v Rusku stretnutím s Vladimirom Putinom

Foto TASR/AP
Dátum 21.11.2017

MOSKVA 21. novembra (TASR/Extra plus) - Český prezident Miloš Zeman sa v utorok 21. novembra v čiernomorskom letovisku Soči stretne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Rokovania, ktoré začnú oficiálny program päťdňovej Zemanovej štátnej návštevy v Rusku, sa uskutočnia v Putinovej rezidencii Bočarov Ručej. V Moskve čaká Zemana v stredu podľa oficiálneho programu zverejneného na stránke Hrad.cz schôdzka s ruským premiérom Dmitrijom Medvedevom. Vo štvrtok má na programe otvorenie výstavy pokladov Pražského hradu, ruským veteránom druhej svetovej vojny udelí české vyznamenania.

V Jekaterinburgu si Zeman v piatok prevezme čestný doktorát Uralskej federálnej univerzity, uctí si pamiatku československých legionárov a prezrie si montážnu halu v továrni na kompletizáciu lietadiel L-410. Český prezident odletel do Ruska už v pondelok. O deň neskôr ho podľa Rádiožurnálu Českého rozhlasu bude nasledovať aj podnikateľská misia, na ktorej sa zúčastní takmer 130 ľudí a je najväčšia v dejinách Českej republiky. Hrad kvôli nej vypraví až tri lietadlá. Počas trojdňovej cesty majú podnikatelia podpísať kontrakty a memorandá s ruskými podnikmi za desiatky miliárd korún.

Podpisovať sa budú, ako je obvyklé, zmluvy a memorandá, ktoré sú predrokované väčšinou dlho dopredu a podpis prezidenta je viac-menej symbolický. Podľa neoficiálnych informácií, ktoré má Rádiožurnál k dispozícii, sa tak od Zemanovej cesty nič prelomové neočakáva.

Na zozname podnikateľov sú však aj zaujímavé mená. Podľa časti zoznamu, ktorý má Rádiožurnál k dispozícii, na podnikateľských fórach budú majitelia alebo manažéri klasických obrov, ako sú Škoda Auto či finančnej skupiny PPF, respektíve jej realitné ruské dcéry. Chýbať ale nebudú ani zástupcovia menších priemyselných a obchodných firiem, hotelov, kúpeľníctva, no aj niekoľkých právnych kancelárií zameraných na ruskú klientelu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.