ZEMAN SÚHLASIL, ČEŠKY SMÚ POUŽÍVAŤ SVOJE PRIEZVISKO V MUŽSKOM RODE

Niektorí českí jazykovedci však upozorňujú, že zmena môže spôsobiť zmätok pri porozumení zmyslu. Z vety "Na čaj o páté dorazí Novák" nie je bez ďalšieho spresnenia jasné, či treba očakávať návštevu pána Nováka alebo pani Novákovej.

Foto SITA/RADOSLAV MAŤAŠ
Dátum 09.07.2021

Český prezident Miloš Zeman podpísal dvojicu noviel zákona o občianskych preukazoch, ktoré umožnia Češkám používať priezvisko v mužskom tvare, bez koncovky -ová. O podpise hlavy štátu informoval vo štvrtok hovorca Pražského hradu Jiří Ovčáček, uviedol spravodajský portál Novinky.cz.

Poslanecká snemovňa, dolná komora českého parlamentu, schválila novelu umožňujúcu ženám zvoliť si neprechýlené priezvisko pred mesiacom.

Dosiaľ mali možnosť používať neprechýlené priezvisko iba cudzinky, ženy vydaté za cudzincov, prípadne Češky s trvalým pobytom v zahraničí. Novela zákona teraz poskytne túto možnosť všetkým ženám, a to od budúceho roka.

Portál iDNES.cz ako príklad uviedol, že v súčasnosti si Češka trvalo žijúca na území Slovenska môže dať priezvisko zapísať v matričnej knihe v mužskom tvare, ale Češka s trvalým pobytom na českom území to urobiť nemôže.

Niektorí českí jazykovedci však upozorňujú, že zmena môže spôsobiť zmätok pri porozumení zmyslu. Z vety "Na čaj o páté dorazí Novák" nie je bez ďalšieho spresnenia jasné, či treba očakávať návštevu pána Nováka alebo pani Novákovej, píšu Novinky.cz.

V rámci novely zákona o občianskych preukazoch sa v čipoch dokladov objavia otlačky prstov, pravdepodobne už tento rok. Je to bezpečnostné opatrenie. Doklady majú najnovšie obsahovať aj strojovo čitateľnú časť, aby sa zabránilo ich zneužitiu a falšovaniu.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.