ŽIDOV OZNAČOVALI HVIEZDAMI, NA CHORÝCH UPOZORNÍ APLIKÁCIA

Nová britská aplikácia vám oznámi, či ste sa dostali do kontaktu s ľuďmi nakazenými koronavírusom.

Foto PIXABAY
Dátum 15.05.2020

LONDÝN 15. mája (TASR/extraplus.sk) – Veľká Británia plánuje celoplošne spustiť aplikáciu, ktorá umožní monitorovať kontakty ľudí s osobami vykazujúcimi príznaky koronavírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom v piatok na svojej webovej stránke stanica Sky News. Aplikáciu, ktorá by počas tohto mesiaca mala byť k dispozícii na celom území krajiny, vyvinulo technologické oddelenie britskej Národnej zdravotnej služby (NHS). Ľudom umožní zistiť, či sa dostali do blízkeho kontaktu s niekým, u koho neskôr potvrdili nákazu COVID-19, uvádza na svojej webovej stránke denník The Daily Telegraph.

Softvér funguje na princípe technológie Bluetooth a zaznamená, keď sa mobilný telefón používateľa ocitne v blízkosti mobilu či tabletu osoby, ktorá nahlásila príznaky ochorenia. Používateľa následne upozorní a ponúkne mu odporúčania v súvislosti so zabránením šírenia nákazy.Britský minister dopravy Grant Shapps povedal, že aplikácia bude od používateľov žiadať kontaktné údaje, "aby úrady vedeli, kde sa ľudia nachádzajú".

Aplikáciu od začiatku mája skúšajú na ostrove Wight ležiacom južne od brehov Anglicka, kde si ju podľa Shappsa stiahlo už viac ako polovica obyvateľov - 72.300 ľudí. Minister dopravy už dávnejšie povedal, že tento softvér musí používať najmenej 50-60 percent ľudí, aby sa prejavila jeho účinnosť. Prostredníctvom aplikácie sa ľudia, u ktorých sa objavia symptómy, môžu objednať na testy. Aplikácia je k dispozícii pre operačné systémy Apple IOS a Android.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.