ŽILINKA: PLAVÁKOVÁ OČIERŇUJE A URÁŽA GENERÁLNU PROKURATÚRU

Maroš Žilinka, generálny prokurátor: Tvrdenia poslankyne Národnej rady SR nie sú ničím iným, ako hrubým očierňovaním generálneho prokurátora SR a v konečnom dôsledku aj urážkou všetkých prokurátorov Generálnej prokuratúry SR podieľajúcich sa na vybavovaní agendy „paragrafu 363“ v očiach verejnosti, ktoré negatívne zasahujú do vnímania dôveryhodnosti a dobrej povesti prokuratúry SR.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 09.01.2024

Výrok opozičnej poslankyne Lucia Plavákovej (Progresívne Slovensko), že generálny prokurátor Maroš Žilinka presadzuje koncept zabezpečovania beztrestnosti „smeráckych ľudí“ cez paragraf 363 Trestného poriadku je neslýchaná nehoráznosť a bezprecedentný útok na generálneho prokurátora. Žilinka to uviedol na sociálnej sieti.

„Tvrdenia poslankyne Národnej rady SR nie sú ničím iným, ako hrubým očierňovaním generálneho prokurátora SR a v konečnom dôsledku aj urážkou všetkých prokurátorov Generálnej prokuratúry SR podieľajúcich sa na vybavovaní agendy „paragrafu 363“ v očiach verejnosti, ktoré negatívne zasahujú do vnímania dôveryhodnosti a dobrej povesti prokuratúry SR,“ vyhlásil Žilinka.

Ako ďalej zdôraznil, vždy presadzoval a bude presadzovať ochranu zákonnosti a dôrazne odmieta spájanie jeho osoby s ktoroukoľvek skupinou politikov. Účelom rozhodovania podľa paragrafu 363 Trestného poriadku je podľa generálneho prokurátora ochrana zákonnosti v prípravnom konaní, ktorá napĺňa pozitívny záväzok štátu viesť trestné stíhania, ktoré spĺňajú požiadavku zákona.

„Za každým rozhodnutím si plne stojím a vždy obsahovalo také odôvodnenie, ktoré poskytovalo odpovede na všetky skutkovo a právne významné otázky. Zdôrazňujem, že žiadne rozhodnutie nebolo ovplyvnené osobným statusom, zmýšľaním alebo postavením osôb, ktorých sa týkalo, a jediným kritériom bolo zistenie, či rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol zásadným spôsobom porušený zákon,“ dodal Žilinka.

Poslankyňa a členka Ústavnoprávneho výboru NR SR Lucia Plaváková v parlamentnej rozprave k novelizácii Trestného zákona uviedla, že Úrad špeciálnej prokuratúry presadzuje koncept stíhania a odsúdenia ľudí, ktorí spáchajú korupčnú alebo inú ekonomickú trestnú činnosť, a to bez ohľadu na to, či ide o ľudí blízkych vláde alebo samotných politikov.

Na druhej strane podľa nej „generálny prokurátor Maroš Žilinka presadzuje koncept zabezpečovania beztrestnosti „smeráckych ľudí“ cez paragraf 363“. Taktiež na adresu Žilinku povedala, že „poslušne uplatňuje paragraf 363, aby pomohol Vašim (koaličným, pozn. SITA) ľuďom“.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.