ŽILINKA: POUŽÍVANIE PARAGRAFU 363 OPROTI PREDCHÁDZAJÚCIM ROKOM POKLESLO

Za predchádzajúci rok evidovala GP najnižší počet prípadov, v ktorých bol uplatnený paragraf 363 Trestného poriadku, keď sa tak stalo v 83 veciach. V roku 2021 to bolo 89 prípadov, 85 v roku 2020, 88 v roku 2019, doplnil generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 03.01.2023

Používanie paragrafu 363 Trestného poriadku bolo v minulom roku oproti predchádzajúcim rokom nižšie. Vyplýva to zo štatistiky, ktorú na sociálnej sieti zverejnil generálny prokurátor Maroš Žilinka. Poukázal, že vlani zaevidovala Generálna prokuratúra SR 608 návrhov na postup podľa paragrafu 363, ktoré bol Žilinka povinný vybaviť.

Generálny prokurátor priblížil, že v roku 2021 bolo takých návrhov 638, rok predtým 523 a v roku 2019 ich bolo 457. „Štatistické údaje Generálnej prokuratúry SR potvrdzujú, že oproti predchádzajúcim rokom v roku 2022 opäť došlo k zníženiu počtu prípadov uplatnenia paragrafu 363,“ doplnil.

Znižujúci sa trend používania paragrafu 363 podľa neho dokazujú údaje o podiele zrušených právoplatných rozhodnutí generálnym prokurátorom na celkovom počte podaných návrhov oprávnených osôb v jednotlivých rokoch. „V roku 2022 tento podiel predstavoval za SR 13,65 percenta. V roku 2021 bol tento podiel 13,95 percenta, v roku 2020 to bolo 16,25 percenta, v roku 2019 dokonca 19,26 percenta,“ spresnil Žilinka.

Za predchádzajúci rok evidovala GP zároveň najnižší počet prípadov, v ktorých bol uplatnený paragraf 363 Trestného poriadku, keď sa tak stalo v 83 veciach. „V roku 2021 to bolo 89 prípadov, 85 v roku 2020, 88 v roku 2019,“ doplnil.

Paragraf 363 bol podľa neho aplikovaný, keď bolo v rozhodnutiach prokurátora, policajta alebo v konaní, ktoré im predchádzalo, zistené porušenie zákona a nápravu nebolo možné zabezpečiť inými právnymi prostriedkami prokurátora. Žilinka zdôraznil, že sa tak stalo bez ohľadu na meno a osobný status osoby obvineného.

„Teda vždy, keď som bol ako generálny prokurátor tento postup povinný použiť. A bude to tak v záujme garancie zákonnosti aj v budúcnosti,“ doplnil. Štatistické údaje podľa neho vyvracajú opakujúce sa vyhlásenia o nadužívaní paragrafu 363 Trestného poriadku. „Nemajú reálny základ a nie sú pravdivé,“ poznamenal.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.