ŽIVENA OSLAVUJE

Najstarší ženský spolok bol založený pred 150. rokmi

Foto ARCHÍV
Dátum 15.05.2019

Banská Bystrica 15. mája (TASR) - Živena, najstarší spolok slovenských žien, oslávil v stredu 150. výročie svojho vzniku celodenným programom v Banskej Bystrici, kam pricestovala asi stovka členiek a priateľov Živeny z celého Slovenska. Informovala o tom predsedníčka banskobystrického miestneho odboru spolku Janka Slaná.

"Program osláv sme otvorili v Cikkerovej sieni radnice slávnostnou konferenciou. Medzi hosťami nechýbal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter či predsedníčka Živeny Magda Vášáryová. Vzácnym hosťom podujatia bola 95-ročná Gizela Kamešová, ktorá je členkou Živeny už viac ako 70 rokov a rada si zaspomínala na roky prežité so Živenou," priblížila Slaná.

Vo foyer radnice sa uskutočnila vernisáž výtvarných prác členiek banskobystrickej Živeny a výtvarníčok Ateliéru 3G, ktorá potrvá do konca mája. Vyvrcholením osláv bol podvečerný literárno-hudobný program.

Živena, najstarší ženský spolok na Slovensku, vznikol 4. augusta 1869. Pri jeho zrode stáli najmä muži, ktorí prostredníctvom novín vyzvali ženy a zorganizovali zriaďujúce zhromaždenie v Turčianskom svätom Martine. Vytýčený cieľ bol vzdelávať slovenské ženy vo financiách, varení, výchove detí a kultúre. V krátkom čase oslovil stovky žien.