ZLATÝ BIATEC

Od svojho vzniku udelil Hospodársky klub 265 cien

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 06.06.2019

Ruský prezident Vladimir Putin, významný urológ Ján Breza, kardinál Ján Chryzostom Korec a ďalšie významné osobnosti sa pýšia ziskom ocenenia Zlatý biatec. Za faktmi podloženú žurnalistiku aktivizujúcu otvorenú diskusiu o spoločenských procesoch a javoch v roku 2019 nominoval Hospodársky klub na zisk ceny i riaditeľku vydavateľstva Mayer media a šéfredaktorku časopisu Extra plus Lenku Mayerovú. Nominácia ju prekvapila, zároveň však priznala, že je pre ňu veľkou cťou figurovať medzi tohtoročnou silnou zostavou potenciálnych laureátov.

Hold najschopnejším

História Zlatého biatecu siaha do roku 1993. Ide o najvyššiu poctu členov Hospodárskeho klubu za počiny civilizačné, politické, hospodárske, spoločenské, vedecké, školské, kultúrne, zdravotnícke a športové v Slovenskej republike, ale aj za príkladné konanie v záujme mierového života a pokroku v kvalite vzťahov medzi národmi a ich štátmi. Od svojho vzniku udelilo združenie 265 cien, z toho 67 putovalo do rúk zahraničných osobností.„Prvý Zlatý biatec bol udelený za rok 1993 prezidentovi SR Michalovi Kováčovi, ktorý sa často zúčastňoval na podujatiach nášho združenia a bol aktívnym členom až do svojej choroby. V roku 1994 bol Zlatý biatec udelený zakladateľovi a prezidentovi World Economic Forum profesorovi Klausovi Schwabovi a v tom istom roku sa stal laureátom aj dnes už nebohý prezident Slovinskej republiky Milan Kučan. Zlatým biatecom sme prezentovali Slovenskú republiku hneď v prvých rokoch po jej vzniku. Celý rad laureátov považoval za česť navštíviť našu krajinu, no i zúčastniť sa na našom zhromaždení. Vzdať úctu najschopnejším v ktorejkoľvek ľudskej činnosti v konkrétnom priestore a čase, to je naša priorita,“ uviedol Peter Kasalovský, zakladajúci člen združenia Neformálne ekonomické fórum Hospodársky klub a jeho predstaviteľ od roku 1993.

 Okrem Zlatého biatecu udeľuje Hospodársky klubceny aj v anketách World Politician, Best Bank, Najsympatickejšia osobnosť slovenskej politiky a Mierová cena zo Slovenska 2015.

 

 

 

 

 

 

Hlasovať môže každý

O laureátoch rozhodujú členovia Hospodárskeho klubu, ktorí ešte predtým vyberú nominovaných z doručených návrhov. Pomocným kritériom je pre nich hlasovanie verejnosti prostredníctvom stránky www.hospodarskyklub.sk. Garant výročnej ceny má právo udeliť Zlatý biatec aj nenominovaným osobnostiam, organizáciám a inštitúciám, ktoré sú výnimočné svojou prácou a jej výsledkami a pomáhajú dobrým vzťahom medzi národmi a ich štátmi. A čo vlastne stálo za úspešným príbehom Zlatého biatecu? „Vzišiel z mojej debaty s predstaviteľom Svetovej asociácie finančnej tlače, doktorom Affeldtom. Vedel, že sa na území Bratislavy našli mince z keltského osídlenia, a tak vďaka spolupráci s mojimi vtedajšími kolegami a mincovňou v Kremnici jestvuje Zlatý biatec. Pôvodne bol aj určitou podporou pre Hospodárske noviny, ktorých šéfredaktorom som bol v rokoch 1993 – 1999, a taktiež pre Hospodársky denník, ktorý som viedol v rokoch 1999 – 2004. Od svojho vzniku je však predovšetkým najvyšším možným vyznamenaním združenia, ktoré jestvuje dvadsaťšesť rokov bez akejkoľvek štátnej podpory, bez darov nadácií a fondov zo zahraničia a pôsobí na základe členských príspevkov,“ dodal Peter Kasalovský na záver.

NEČAKANÁ POCTA

Šéfredaktorka je motor, ale ten dokáže fungovať vďaka kvalitným súčiastkam a tými sú všetci kolegovia v Extra plus

Ako ste v minulosti vnímali ocenenie Zlatý biatec?

Ako prestížne oceňovanie osobností predovšetkým z ekonomickej oblasti, ktoré pracovali pre rozvoj nášho štátu. Udeľovanie ocenenia má bohatú históriu a vydržať taký dlhý čas si zaslúži uznanie pre všetkých, ktorí stáli pri zrode tohto neformálneho ekonomického zoskupenia. Aktivity Hospodárskeho klubu vnímam, samozrejme, nielen z hľadiska udeľovania ocenení, ktoré je v očiach verejnosti rešpektované, ale aj z hľadiska prezentácie prezieravých vízií a riešení problémov, ktoré hýbu svetovou ekonomikou i politikou.

Čo pre vás znamená nominácia na zisk tohto ocenenia?

V prvom rade je to pre mňa česť. Vnímam to ako ocenenie nielen mojej práce, ktorej sa venujem od svojich 14 rokov, od študentských čias, ale aj ako ohodnotenie práce nášho tímu v Extra plus.

Čakali ste to?

Určite nie, je to pre mňa mimoriadne prekvapenie a nikdy by som si ani len netrúfla uvažovať, že by sa moje meno mohlo ocitnúť v tejto spoločnosti. Blažení, čo nevideli a uverili – Mayerová uverila, až keď uvidela svoje meno medzi ďalšími nominovanými, akými sú profesor Juraj Šteňo či doktor Ivan Vulev, ktorí zachránili nespočetné množstvo ľudských životov. Ide o dvoch špičkových lekárov svetového formátu a je pre mňa veľkou poctou byť medzi nimi.

Viete, čo rozhodlo o vašej nominácii?

Myslím, že táto otázka nepatrí mne. Naozaj neviem, čo mohlo koho viesť, aby som sa ocitla v pozícii nominovanej. Predpokladám však, že je to za vytrvalosť a neoblomnosť neuhnúť z cesty, po ktorej Extra plus kráča takmer 20 rokov. Za ten čas sme sa jasne vyprofilovali ako proslovensky orientovaný časopis s dôrazom prinášať pravdivé informácie podložené faktmi. Na mediálnom trhu má Extra plus vďaka svojej orientácii stabilné miesto i pevnú čitateľskú základňu, ktorá je pre nás spätnou väzbou.

Kto z osobností ocenených v minulosti je pre vás najväčšou autoritou?

Každý človek, ktorý nezištne a bez postranných úmyslov pracuje v prospech Slovenskej republiky, je pre mňa autoritou, preto každej osobnosti, ktorá získala za 26 rokov ocenenie Zlatý biatec, právom patrí.


Mgr. LENKA MAYEROVÁ

sa narodila 2. septembra 1976. V roku 2004 skončila štúdium publicistiky na Katedre slovenského jazyka a literatúry Fakulty humanitných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. V roku 2007 absolvovala štúdium masmediálnej komunikácie na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala ako redaktorka regionálneho týždenníka Priekopník v Banskej Bystrici, neskôr sa stala redaktorkou regionálneho štúdia STV v Banskej Bystrici. V decembri 1997 nastúpila do redakcie spravodajstva STV v Bratislave, kde pôsobila ako redaktorka a parlamentná spravodajkyňa. Prvého augusta 2000 spoluzakladala Extra plus, od roku 2015 je jeho šéfredaktorkou. V decembri 2014 ako vydavateľka mesačníka Extra plus získala cenu Slovenskej asociácie novinárov za publicistickú a žurnalistickú prácu.

 

 

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.