ZMENKO: ZAVEDENIE POVINNEJ VOJENSKEJ SLUŽBY NIE JE REÁLNE

Záujem o vstup do aktívnych záloh je nízky. Napríklad minulý rok sa prihlásilo 86 ľudí. Aktuálne je do 29. septembra otvorené prihlasovanie do záloh na rok 2024. 

Foto tasr/pavol ZACHAR
Dátum 02.07.2023

Zrušenie povinnej vojenskej služby malo za následok postupnú degradáciu systému tvorby záloh, ktorý doteraz nebol nahradený novým, a najmä efektívnym systémom. Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl (GŠ OS) SR Daniel Zmeko to uviedol na tohtotýždňovom veliteľskom zhromaždení. "Jedinou schodnou cestou, ako zvýšiť pripravenosť záloh, je zmena mobilizačného systému a jeho zreálnenie s dostupnými a personálnymi a vecnými zdrojmi," zdôraznil.

Znovuzavedenie povinnej vojenskej služby vedenie armády podľa Zmeka nepovažuje za reálne. Ako skonštatoval, vyžadovalo by si to najmä celospoločenský konsenzus, ale aj zásadné zvýšenie zdrojov na prevádzku ozbrojených síl. Éra povinnej vojenskej služby sa na Slovensku skončila v roku 2005. Aktívne zálohy slúžia predovšetkým na prípravu pre prípadný výkon mimoriadnej služby a plnenie úloh ozbrojených síl pri odstraňovaní následkov mimoriadnych udalostí.

Záujem o vstup do aktívnych záloh je nízky. Napríklad minulý rok sa prihlásilo 86 ľudí. Aktuálne je do 29. septembra otvorené prihlasovanie do záloh na rok 2024. O zaradenie do aktívnych záloh môže požiadať vojak v zálohe, teda človek, ktorý už slúžil v Ozbrojených silách SR, absolvoval povinnú vojenskú službu, dobrovoľnú vojenskú prípravu alebo slúžil v niektorom z bezpečnostných zborov, napríklad bývalí policajti či hasiči. Novela, ktorá mala otvoriť aktívne zálohy aj občanom bez vojenských skúseností, z dielne Ministerstva obrany SR v marci neprešla v parlamente.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.