ZMIERENIE TURECKA S IZRAELOM

Po šiestich rokoch krízy sa medzi krajinami môžu obnoviť normálne diplomatické vzťahy

Foto ARCHÍV
Dátum 20.08.2016

ANKARA 20. augusta (TASR/Extra plus) - Turecký parlament ratifikoval 20. augusta dohodu o urovnaní medzištátnych vzťahov, ktorú Turecko dosiahlo minulý mesiac s Izraelom. Znamená to, že po šiestich rokoch krízy sa medzi oboma krajinami môžu obnoviť normálne diplomatické vzťahy.

Hlasovanie sa uskutočnilo v sobotu zavčasu ráno ako posledný bod programu pred letnými parlamentnými prázdninami tureckého zákonodarného zboru.

V minulosti dobré vzťahy Izraela a Turecka značne narušil zásah izraelských jednotiek proti tureckej lodi v Stredozemnom mori z mája 2010. Propalestínski aktivisti na lodi Mavi Marmara s humanitárnou pomocou chceli vtedy prelomiť izraelskú námornú blokádu pásma Gazy. Pri obsadení lode zastrelili vojaci deviatich tureckých občanov. Po incidente obe krajiny stiahli z tej druhej svojich veľvyslancov, takmer úplne prerušili bezpečnostné styky a udržiavali diplomatické vzťahy len na nízkej úrovni.

V súlade s podmienkami dohody o zmierení Izrael teraz do 25 dní vyplatí pozostalým odškodnenie 20 miliónov dolárov. Ankara sa zase výmenou zaviazala ukončiť žaloby voči izraelským vojakom. Izraelský kabinet dohodu o urovnaní vzťahov s Tureckom už takisto schválil.