ZO SLOVENSKEJ CESTY NEUHNEME

Lenka Mayerová, šéfredaktorka Extra plus: Vláda SR i poslanci NR SR, ktorí schvaľujú cenzúru a svojím spôsobom novodobú totalitu, tancujú na tenkom ľade, čo priznáva aj samotný Mikuláš Dzurinda. Veď sloboda slova je najposvätnejšie právo demokracie, za to nakoniec bojovali naši predkovia, ale aj my mediálne preživší rok 1989.

Foto JANA BIROŠOVÁ/EXTRA PLUS
Dátum 16.04.2022

Milí naši čitatelia,

nasledujúce riadky sa mi vôbec nepíšu ľahko, ale keďže ste s nami už 22 rokov, je mojou povinnosťou informovať vás o aktuálnej situácii, v ktorej sa nachádzame. Za ostatné dva roky nás všetkých poznačila nielen fyzicky či psychicky, ale najmä ekonomicky pandémia a s ňou súvisiace obmedzenia, keď sme sa museli popasovať s uzatvorením predajných miest. S novým rokom prichádzala nádej, že situácia sa môže zlepšiť a svet i my sa vrátime do normálnych koľají. Nestalo sa však tak. Prvý novoročný „darček“ sme dostali od tlačiarne – zvýšenú cenu papiera i samotnej tlače. To sme len minimálnym spôsobom pretavili do ceny Extra plus. Žiaľ, situácia sa zopakovala aj tento mesiac v podobe zvýšených cien, pretože papier sa stáva nedostatkovou a veľmi drahou komoditou. Dostali sme sa do fázy, že oproti minulému roku sa cena tlače zvýšila o 218 percent. Tlač sa pre nás stáva neúnosnou a opätovne sme boli donútení zvýšiť cenu, no len symbolicky, pretože, ak by sme aj my zvýšili cenu o 218 percent, tak by ste si nás zrejme nekúpili a nedostávali by ste sa k informáciám, na ktoré ste roky zvyknutí. Spoločne s kolegami sme hľadali riešenia, ako celú situáciu zvládnuť, aby sme my boli naďalej s vami a vy s nami. Preto sa nádejam, že zvýšenú cenu o jedno euro dokážete akceptovať a naďalej nám zachováte svoju priazeň. Mnohí nám píšete, telefonujete, aby sme vydržali, aby sme aj naďalej ľuďom prinášali pravdu a otvárali oči. Verte, že o to nám ide celých 22 rokov, pretože si uvedomujeme, že písaním pravdy sme na ceste k slobode. Extra plus sa podaril nebývalý úspech vzhľadom na fakt, že sme periodikum, ktoré má čisto slovenský kapitál a nestojí za nami žiadny oligarcha či nebodaj politická strana. Online stránka www.extraplus.skcez sociálnu sieť Facebook dosahuje neobyčajný úspech s priemerným dosahom 2,5 milióna denne.

Myšlienka mesiaca:

 

„Cenzúra je dieťaťom strachu a otcom nevedomosti.“

 

Laurie Halse Anderson, americká spisovateľka pre deti a mládež (1961)

Celé roky ideme slovenskou cestou, z ktorej sme neuhli ani o milimeter, a tak to plánujeme i do budúcnosti, hoci sami nevieme, čo nás čaká a čoho sa všetci dožijeme. V uplynulých dňoch verejnosť okúsila zo strany vlády zavedenie cenzúry, vypnutie webových portálov prostredníctvom NBÚ, šírenie strachu, vyhrážky či urážky. Vláda SR i poslanci NR SR, ktorí schvaľujú cenzúru a svojím spôsobom novodobú totalitu, tancujú na tenkom ľade, čo priznáva aj samotný Mikuláš Dzurinda. Veď sloboda slova je najposvätnejšie právo demokracie, za to nakoniec bojovali naši predkovia, ale aj my mediálne preživší rok 1989. Skutočnosť je však taká, že podľa súčasných predstaviteľov štátu existuje len jedna pravda, tá ich. Iný názor nie je prípustný, pretože podporuje propagandu iných mocností a je dokonca podľa nich škodlivý. Chcem sa vám prostredníctvom aprílového editoriálu úprimne poďakovať za vašu priazeň, podporu i vernosť. Zároveň vás v mene mojom i našej redakcie prosím, aby ste podporili pokračovanie nezávislej žurnalistiky, pretože len vďaka vám, našim čitateľom, predplatiteľom či podporovateľom, môžeme kráčať ďalej spolu po slovenskej ceste.

S úctou a vďakou vaša Lenka Mayerová, šéfredaktorka Extra plus

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.