ZO ZDRAVOTNÍCTVA ODIŠLI STOVKY LEKÁROV A 1 500 ZDRAVOTNÝCH SESTIER

Spoluzakladateľ Hlasu-SD Richard Raši: Zdravotníci sa dostali na okraj záujmu tejto vlády. A výsledok? Maďari zdvihli platy zdravotníkom dvojnásobne, Česi 27 percent plus rozličné bonusy, tak ako aj Poliaci. Slovákom však odišiel rekordný počet zdravotníkov v histórii. Taká je realita.

Foto SITA/JANA BIROŠOVÁ
Dátum 30.11.2021

V krajinách Európskej únie je priemerný počet sestier na tisíc obyvateľov 8,4, na Slovensku je to 5,7. Ak by sme chceli dosiahnuť porovnateľný priemerný počet sestier ako v únii, potrebovali by sme ich 46-tisíc. Na Slovensku momentálne pracuje 31 309 zdravotných sestier. „Chýba teda viac ako 14-tisíc sestier,” uviedla prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová.

Vekový priemer sestier na Slovensku je 47 rokov, pričom SKSaPA registruje viac ako 5 290 sestier vo veku nad 60 rokov. Ide o sestry, ktoré už môžu využiť možnosť predčasných dôchodkov. Príčiny odchodu sestier zo systému zdravotnej starostlivosti nie sú podľa komory len dôsledkom zvyšujúceho sa vekového priemeru sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku. Odchádzajú aj pre nevyhovujúce pracovné podmienky, nekvalitné riadenie jednotlivých pracovísk a nízke mzdy.

ČÍTAJTE TIEŽ: ZO ZDRAVOTNÍCTVA ODIŠLO TAKMER OSEMSTO SESTIER

K aktuálnej situácii s problémom v zdravotníctve sa vyjadril aj spoluzakladateľ strany Hlas-SD Richard Raši 27.novembra 2021, kde uviedol nasledovné: "Zdravotníci sa dostali na okraj záujmu tejto vlády. Heger s Matovičom si vôbec neuvedomujú, že len vďaka našim zdravotníkom a napriek vláde túto pandémiu ako tak zvládame... a vláda, ktorá má boj s vírusom manažovať, totálne zlyháva." Vo videu, ktoré uverejnil na svojom profile na sociálnej sieti Facebook hovorí, že tak ako Matovič s Krajčím zlyhali v druhej vlne, tak Heger s Lengvarským zlyhali pri manažovaní tretej vlny. Hlas-SD ich vraj upozorňovali, aby sa posilnili hygienici, aby sa dali peniaze na stabilizáciu našich zdravotníkov, lebo celá Európa o nich bojuje. Výsledkom je, že Maďari zdvihli platy dvojnásobne, Česi 27 percent plus rozličné bonusy, tak ako aj Poliaci. Slovákom však odišiel rekordný počet zdravotníkov v histórii - 1500 zdravotných sestier a stovky lekárov. Kvôli Matovičovi je v návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok menej peňazí ako v tomto roku, vyhodili sa milióny eur na testovanie. Raši uviedol, že nie je potrebné očkovať deti, ale starých a chorých ľudí - rizikové skupiny. Vláda podľa neho v manažovaní pandémie zlyhala a nemôže sa vyhovárať na nedostatok zdravotníkov. 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.