ZOMREL SLOVENSKÝ NOVINÁR MARTIN DUGAS

Bol obdarený nezvyčajnými štylistickými schopnosťami a ostrovtipom. Jeho vycibrený štýl bol nezameniteľný. Okrem rôznych redakcií pracoval aj v Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako zahraničnopolitický redaktor a stály spravodajca vo Washingtone.

Foto Jana BIROŠOVÁ
Dátum 24.07.2020

Vo veku 53 rokov náhle zomrel v Bratislave Martin Dugas, jedna z najvýraznejších osobností slovenskej žurnalistiky obdobia po roku 1989. Narodil sa 7. apríla 1967 v Poprade. Už ako stredoškolák prejavoval mimoriadny žurnalistický talent a ako študent gymnázia vyhral federálnu česko-slovenskú súťaž mladých autorov o Cenu Marušky Kudeříkovej.

V  rokoch 1987 – 1991 vyštudoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V období Nežnej revolúcie ako študent 3. ročníka žurnalistiky spoluzakladal legendárny časopis ZMENA, ktorý spočiatku vychádzal ilegálne a neskoršie sa stal na dlhé roky najvplyvnejším alternatívnym vlasteneckým a konzervatívnym médiom v Slovenskej republike.

V nezávislej ZMENE bol jedným z jeho najvýraznejších autorských pilierov. V časopise spočiatku pôsobil ako zástupca šéfredaktora, potom ako riaditeľ vydavateľstva. Neskôr pracoval v Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako zahraničnopolitický redaktor a stály spravodajca vo Washingtone.

Zahraničné skúsenosti využil aj v práci učiteľa na obchodnej akadémii v Bratislave a na ministerstve obrany ako lektor Generálneho ozbrojených síl SR. V období rokov 2012 až 2014 bol redaktorom mesačníka Extra plus, od roku 2015 externe spolupracoval so spravodajsko-publicistickým portálom napalete.sk. Popri tom niekoľko rokov až doteraz pracoval na Ministerstve vnútra SR.

Svoje novinárske príspevky občas publikoval pod pseudonymom Marek Mahút. Toto meno použil aj ako spoluautor dvoch čitateľsky úspešných knižiek Vojna v tieni Majdanu (2016) a Prepisovači dejín (2019), ktoré vyšli aj v českej verzii.

Martin Dugas bol v novinárskych kruhoch považovaný za excelentného politického komentátora, venoval sa však aj spoločenským témam. “Hoci bol bravúrnym znalcom anglického jazyka, vždy mu bolo cudzie otrocké klaňanie sa Západu.

Jeho vzorom bol Ľudovít Štúr, s ktorým ho spájalo nielen skvelé novinárske pero a odvaha, ale aj slovenské národovectvo a pozitívny vzťah k slovanskej vzájomnosti. Bol obdarený nezvyčajnými štylistickými schopnosťami a ostrovtipom. Jeho vycibrený štýl bol nezameniteľný,” povedal o zosnulom jeho novinársky kolega a priateľ Vladimír Mohorita. Zdroj: napalete.sk

September

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.