ZOMRELA MÁRIA KRÁĽOVIČOVÁ

Herečka Mária Kráľovičová hoci bola ešte vo veku 95 rokov vitálna, žila v ostatných mesiacoch v domove pre seniorov.

Foto TASR/MICHAL SVÍTOK
Dátum 06.12.2022

Denník standard.sk priniesol mimoriadne smutnú správu o smrti herečky, rodáčky z obce Čáry na Záhorí Márii (Maríne) Kráľovičovej, ktorá hoci bola ešte vo veku 95 rokov vitálna, tak posledných pár mesiacov žila v domove pre seniorov v bratislavskom Starom Meste. 

Mária (Marína) Kráľovičová sa narodila 7. júna 1927 v dedinke Čáry na Záhorí. Najskôr sa učila za holičku, bola predavačkou a úradníčkou. Po úspešnom konkurze odišla v roku 1945 do divadla v Martine, kde hrala dva roky. V rokoch 1947 - 1950 študovala herectvo na Štátnom konzervatóriu v Bratislave. Od roku 1948 je členkou Slovenského národného divadla. Počas desaťročí hereckej a recitátorskej kariéry vytvorila desiatky nezabudnuteľných postáv nielen na divadelných doskách, ale aj vo filme, v televízii a rozhlase. V roku 1967 získala titul zaslúžilá umelkyňa, v roku 1979 národná umelkyňa. V roku 2002 jej prezident SR prepožičal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy. V roku 2006 ju uviedli do Siene slávy. O rok neskôr prevzala Cenu Jozefa Krónera za celoživotné herecké dielo. V zbierke herečkiných ocenení sa nachádza aj Krištáľové krídlo za rok 2007.

Bola povestná svojim vrúcnym vzťahom k Slovensku a najmä Záhoriu. Pre náš magazín Extra plus v rozhovore povedala: "Rodina, rodisko, rodná dedina, rodný kraj zanechá v každom človeku nezmazateľnú stopu v živote. Narodila som sa v úžasnom prostredí a medzi skvelými, jednoduchými ľuďmi som prežívala svoje detstvo až do pätnástich rokov – na to sa predsa nedá zabudnúť. Vždy hovorím, že na Záhorí, v dedine Čáry som prežívala svoju červenú knižnicu. Dnes sa podaktorí svetoobčania hanbia za náš štátny znak, za našu hymnu, za to, že sú Slováci, ale zaujímavé je, že sa nehanbia sami za seba. A mali by sa. Ja by som si svoju mamu nezamenila, povedzme za pani Kennedyovú, a moju slovenskú národnú príslušnosť za inú, povedzme americkú. A nehanbím sa ani za to, že som zo Záhoria", vyznala sa Mária (Marína) Kráľovičová.

 

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.