ZRODENÝ PRE VÍŤAZSTVO

Peter Sagan: Robím to ako Forrest Gump. Keď mu povedali, aby bežal, bežal. Keď mne povedia, aby som vyhral, vyhrám

Foto TASR/AP
Dátum 28.11.2018

„Ak mám byť úprimný, podľa mňa je bicyklovanie nudný šport,“ vyhlásil v jednom z rozhovorov náš najúspešnejší cyklista a už tradične tým zaskočil reportérov snažiacich sa štylizovať ho do pózy superhrdinu. Hoci je na medzinárodnej scéne označovaný za fenomén či dokonca žijúcu legendu, on sa podobnému glorifikovaniu vyhýba. Len bicykluje, vyhráva a získava si srdcia Slovákov a milovníkov cyklistiky na celom svete. Čím? V prvom rade fantastickými športovými výkonmi, ale aj svojou úprimnosťou, humorom a bezprostrednosťou. Nerád filozofuje nad budúcnosťou a odmieta sa k niekomu prirovnávať. „Chcem byť jednoducho Peter Sagan!“

Neporaziteľný

Rodák zo Žiliny prišiel na svet 26. januára 1990 ako posledný zo štyroch súrodencov. Rodičia vlastnili malý obchod s potravinami v žilinskej časti Bôrik a museli sa obracať na všetky strany. Petrov prvý kontakt s bicyklom bol vlažný. Pomocné kolieska nikdy nemal, no bicyklovať sa naučil pomerne neskoro – mohol mať päť či šesť rokov. Vtedy ani len neuvažoval nad tým, že sa práve dvojkolesový tátoš stane jeho každodenným chlebíčkom. Rodičia ho prihlásili na futbal aj na tanečnú, ale ani pri jednom dlho nevydržal. Keď mal deväť, po prvý raz začal poškuľovať po rovnakom športe, akému sa venoval jeho o dva roky starší brat Juraj. Na prvé preteky, na ktorých sa zúčastnil, prišiel vo vyťahanom tričku a o dve čísla väčšej prilbe. Súťažil s chlapcami, ktorí sa cyklistike venovali omnoho dlhšie než on, a vyhral. „Uvažoval som, či ten rozhodca len nezmeral zle čas,“ spomína jeden z prvých Saganových trénerov Peter Zanický. Prišli ďalšie preteky, malé, väčšie a Peter všetky rad-radom vyhrával. Zdalo sa, že zvrat nastane až na Svetovom pohári v Dubnici. Sagan totiž spadol hneď po štarte a nešťastne si narazil koleno. „Plakal a zostal tam stáť. Ľudia kričali, aby šiel ďalej. Nedvíhal sa, až som prišiel ja, posadil ho na bicykel, roztlačil a on išiel. Povedal som si, že sa aspoň naučí prehrávať. Peťo neprehral, na cieľovej páske predbehol maďarského pretekára a celé to vyhral. Vtedy som si povedal, že tento chlapec je zrodený pre víťazstvá,“ uviedol Zanický v krátkom dokumente, ktorý o Saganovi nakrútila RTVS v roku 2010.

Tourminátor

Na začiatku svojej kariéry bojoval Peter Sagan s dilemou, či ostať pri horskej cyklistike alebo presedlať na tú cestnú. Viac ho vraj bavila horská, nakoniec však z prozaických dôvodov skončil pri cestnej. Jeho chodník k vrcholovým úspechom dláždili nespočetné juniorské víťazstvá. Medzi elitu sa dostal v devätnástich účasťou na World Tour v Austrálii. Krátko nato vyhral dve etapy Paríž – Nice a prvýkrát na seba strhol výraznejšiu pozornosť. O jeho výkone sa vtedy pochvalne vyjadril aj škandalózny Lance Armstrong, až na malú chybičku typickú pre Američanov – Sagana vtedy označil za Slovinca. Peter žal jeden úspech za druhým, všade, kde sa mihol, zažiaril.

Medzi elitu sa dostal v devätnástich účasťou na World Tour v Austrálii, dnes je trojnásobným majstrom sveta.

V roku 2012 prvýkrát vystúpil na Tour de France a okamžite sa mu podarilo vybojovať zelený dres, z ktorého sa tešil aj o rok neskôr. Z Liquigasu – Cannondale prestúpil do tímu Tinkoff Saxo a práve tu sa musel vyrovnať s prvým menším útlmom vo svojej kariére. Nespokojnosť mu dal pocítiť i svojrázny Rus Oleg Tiňkov, ktorý od mladého Slováka očakával viac. Po pomalšom rozbehu v roku 2015 sa však Sagan v jeho závere dočkal životného triumfu, keď na pokraji síl preťal cieľovú pásku na majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike v Richmonde.

Pachuť krivdy

V roku 2016 jazdil Peter Sagan na Tour de France už v dúhovom drese, ktorý prináleží víťazovi svetového šampionátu. A darilo sa mu famózne. Vybojoval svoj piaty zelený dres, ako prvý Slovák v histórii získal aj žltý dres pre vedúceho pretekára Tour a o svojom prezliekaní sa z dresu do dresu neváhal žartovať. „Ak stratím žltý dres, ostane mi zelený. Ak stratím aj zelený, stále budem mať na sebe dúhový.“ V roku 2016 reprezentoval Slovensko na letných olympijských hrách v brazílskom Rio de Janeiro, pre dva defekty však väčší úspech v cross-country horských bicyklov nezaznamenal. Opäť však obhájil titul majstra sveta. Po sezóne prestúpil do nemeckého tímu Bora-Hansgrohe, za ktorý bicykluje dodnes. A práve v drese tohto tímu ho na Tour de France v roku 2017 čakala obrovská krivda – po 4. etape ho nekompromisne vylúčili za nebezpečnú jazdu a za to, že spôsobil pád. „Čo môžem urobiť? Akceptujem vylúčenie, no nesúhlasím, že to bola moja vina,“ vyhlásil vtedy sklamaný Sagan, ktorý sa na čas stiahol do úzadia a trénoval na majstrovstvá sveta v Bergene, z ktorých si odniesol tretí titul majstra sveta. Napokon bolo jeho meno očistené aj v súvislosti s incidentom na Tour, ale trpká pachuť nespravodlivosti nevymizla.

Súkromie si stráži

Sagan je obľúbený aj pre zdravé názory, ktoré sú v dnešnej spoločnosti medzi mladými ľuďmi ojedinelé. „Technika ide stále dopredu, ale mám pocit, že až príliš rýchlo. Rozmýšľam, či sme nepreskočili dobu. Rodičia dajú deťom do ruky telefón či iPad, aby boli ticho, ale von ich nezoberú. Som ešte z generácie, ktorá sa chodila naháňať na ulicu či opekať si do lesa. To sa vytráca. Aj náš šport sa mení a robí z nás robotov. Všetci sledujú rôzne čísla, tepy, watty a pocity športovca idú bokom. Prestávame žiť a strácame chvíľu, pre ktorú žijeme,“ vyhlásil.Médiá toleruje, ale o vrúcnom vzťahu sa hovoriť nedá a svoje súkromie sa snaží ubrániť. V novembri 2015 sa oženil s Katarínou Smolkovou a koncom minulého roka im do rodiny pribudol syn Marlon. V lete 2018 dvojica nečakane ohlásila rozchod. Prečo, to vedia len oni dvaja. A ako sa na margo našej najväčšej cyklistickej hviezdy vyjadril pre portál Šport.sk jeden zo Saganových prvých trénerov Peter Zanický?„Robí nám obrovskú reklamu. A keď sa hovorí o Slovensku vo vyšších kruhoch, tak sa veľakrát téma otočí práve k Saganovi. Aj vďaka nemu si už konečne nemýlia Slovensko so Slovinskom.“

 

Fotogaléria

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.